Zmarł w rocznicę wizyty w Polsce. Za co cenię Jimmy’ego Cartera

Zdjęcie udostępnione przez bibliotekę Jimmy'ego Cartera przedstawia prezydenta USA Jimmy'ego Cartera i pierwszą damę Rosalynn Carter z papieżem Janem Pawłem II w Białym Domu w Waszyngtonie, DC, USA, 6 października 1979 roku. (ponownie wydane 29 grudnia 2024 roku) (Fot. PAP/EPA/BILL FITZ-PATRICK / JIMMY CARTER LIBRARY / HANDOUT)

Jimmy Carter zmarł dokładnie w 47. rocznicę rozpoczęcia swojej wizyty w Polsce. Nasz kraj był jednym z pierwszych, które odwiedził po wygranych wyborach. Wyraził w ten sposób wdzięczność dla amerykańskiej Polonii, która przyczyniła się do jego zwycięstwa w wyścigu do Białego Domu.

W jaki sposób Carter zdobył głosy naszych rodaków? Polscy emigranci zagłosowali na niego po wyborczej debacie telewizyjnej, podczas której Gerald Ford zanegował dominację ZSRR nad Europą Wschodnią i zbagatelizował radzieckie wpływy w Polsce. Tego było dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych za wiele. Swoje niezadowolenie wyrazili przy wyborczych urnach.

Polskie realia nie były obce 39. prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Carter, niezbyt cieniony jako prezydent, miał jednak duże zasługi dla wzmocnienia opozycji demokratycznej w Polsce i doprowadził do istotnych zmian w polityce Waszyngtonu wobec bloku wschodniego. Niebagatelną rolę odegrał w tym jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński.

Carter do kard. Wyszyńskiego: „dążę do tych samych celów”

To właśnie Brzeziński – podczas wspomnianej wizyty Cartera w Polsce – udał się wraz z pierwszą damą do pałacu prymasowskiego, by spotkać się z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Był to jedyny wypadek podczas tej podróży, gdy prezydent USA złamał protokół uzgodniony wcześniej z komunistycznymi władzami.

Brzeziński i pierwsza dama przekazali prymasowi list napisany odręcznie przez Jimmy’ego Cartera, w którym prezydent pisał: „Do kardynała Wyszyńskiego. Przesyłam najlepsze życzenia i modlitwy. Podzielam wiarę i podziwiam wszystko, co Wasza Eminencja reprezentuje. Dążę do tych samych celów. Jimmy Carter”.

Z oficjalnych przekazów dowiadujemy się jedynie o kurtuazyjnej wymianie uprzejmości. Kard. Wyszyński miał wyrazić nadzieję na pomyślny rozwój Kościoła w Polsce i pochlebnie wypowiedzieć się o Edwardzie Gierku, nazywając go „uczciwym przywódcą”. Nie znamy jednak szczegółów tej rozmowy.

Nie ma wątpliwości, że Jimmy Carter wspierał polskie dążenia do wolności. Czy jednak jego prezydentura przyczyniła się w jakiś sposób do upadku systemu komunistycznego? Trudno to jednoznacznie ocenić. Niewątpliwie dzięki Brzezińskiemu dostrzegał on złożoność Układu Warszawskiego, a tym samym specyficzne problemy Polaków. Polska nie była dla niego – jak np. dla Kissingera – jedynie częścią sowieckiego imperium.

To myślenie odziedziczył po Carterze Ronald Reagan, który nigdy nie udawał (jak wspomniany Gerald Ford), że Polska cieszy się wolnością. To dzięki niemu sprawa niepodległości Polski wróciła na agendę międzynarodową w latach 80. i to właśnie on przyczynił się do upadku Związku Sowieckiego. Ile w tych zasługach wpływu Cartera? Ocenę tego pozostawię historykom.

Najlepszy były prezydent

Carter budzi moją sympatię nie tylko ze względu na jego wkład w sprawę polską, ale także ze względu na to, jakim był człowiekiem. Po przegranych wyborach zrezygnował z polityki i powrócił w swoje rodzinne strony. Poświęcił się działalności społecznej i humanitarnej. Zaangażował się m.in. w działalność chrześcijańskiej organizacji budującej domy dla ubogich.

Założył także własną organizację, Carter Center, zajmującą się promocją pokoju, praworządności i praw człowieka. Za swoje zaangażowanie został uhonorowany w 2002 r. Pokojową Nagrodą Nobla. Pisano, że był kiepskim prezydentem, ale znakomitym byłym prezydentem, ponieważ dopiero po opuszczeniu Białego Domu zdobył uznanie jako obrońca praw człowieka oraz lider walki z głodem i ubóstwem.

DEON.PL POLECA


Carter: „Jezus jest moim towarzyszem”

Był też człowiekiem głęboko wierzącym. Bardziej niż jakikolwiek prezydent w historii Stanów Zjednoczonych przez całe życie konsekwentnie wyznawał wiarę chrześcijańską, zarówno słowem jak i czynem. Publicznie świadczył o swojej wierze – przez niemal czterdzieści lat osobiście nauczał w szkółce niedzielnej w swoim kościele baptystów w stanie Georgia.

W swoim stuletnim życiu napisał 30 książek, z których wiele bezpośrednio poświęconych było tematyce wiary. W jednej z nich pisał: „Dla mnie Jezus Chrystus jest stałym towarzyszem”. W innej wyznawał: „Uważam się za ewangelicznego chrześcijanina. Podstawowe elementy chrześcijaństwa odnoszą się do mnie osobiście, kształtują moją postawę i moje działania oraz dają mi radosne i pozytywne sensowne życie”.

Głęboką wiarę Jimmy’ego Cartera podkreślił w telegramie kondolencyjnym po jego śmierci papież Franciszek. Zaznaczył w nim, że to właśnie ona motywowała byłego prezydenta do działań na rzecz pokoju i pojednania między narodami, obrony praw człowieka oraz troski o ubogich i potrzebujących.

Absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa. Przez wiele lat był redaktorem lokalnych mediów częstochowskich i Radia Jasna Góra. W 2015 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i już jako jezuita pracował w Radiu Watykańskim. Obecnie współautor Podcastu Jezuickiego. Jego pasją i najlepszym sposobem na relaks jest literatura i jazda na rowerze.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł w rocznicę wizyty w Polsce. Za co cenię Jimmy’ego Cartera
Komentarze (4)
HZ
~Hanys z Namysłowa
31 grudnia 2024, 18:55
U nas w Niemczech też zamieszał najbogatszy człowiek świata, wszyscy o tym mówią, zamach na demokrację,prawda stała się kłamstwem tak jak w Polsce.Slyszac to zastanawiam się czy nie zagłosować na Afd,mimo że jestem wyborcą CDU.
SW
~Stary wiarus
31 grudnia 2024, 15:23
Pozostaje mieć nadzieję, że obecny prezydent elekt będzie kontynuował politykę na wzór chociażby Ronalda Reagana. Uniknięcie śmierci po tak dobrze wymierzonym strzale - nie jest przypadkiem...
HZ
~Hanys z Namysłowa
31 grudnia 2024, 14:44
Był głęboko wierzącym,mimo że nie był katolikiem, spotkałem w życiu wielu,heretyków,odszczepieńców,tak ich nazywano na lekcji religii w mojej młodości, Później po ucieczce z Polski żyłem wśród ewangelików różnej maści, spotkałem też pastora baptyste który zatrzymał mnie na autostradzie bo braklo mu benzyny,a ADAC nie był członkiem, pojechałem z nim na stację z małym kanistrem, spędziłem z nim ponad godzinę,byłem ciekaw bo to pastor baptystów,rozmawialiśmy o Bogu byłem zaskoczony jego wiara,jego spojrzeniem na ludzi i świat.W duchu myślałem że my katolicy moglibyśmy dużo nauczyć się od tych odszczepieńców, za dużo pychy jest w nas,uważamy się są pępek świata,nie widząc bliźniego w potrzebie.
HZ
~Hanys z Namysłowa
31 grudnia 2024, 14:27
Ja cenię mądrość Amerykanów że nie wybrali go na drugą kadencję,Ronald Reagan obejmując urząd prezydenta USA,powiedział: komunistyczne imperium zła piszę swój ostatni rozdział,SDI wymyślone dobiły obóz zła gospodarczo,Carter nie byłby zdolny do takich działań,był dobrym człowiekiem,oceniał wszystkich ze swojego punktu widzenia, tak samo jak niemiecki kanclerz Helmut Schmidt,który zarzucał Polakom po powstaniu Solidarności,że wzniecają w Europie niepotrzebne niepokoje, dziś kiedy Amerykanie wybrali znowu człowieka czynu,a nie marionetkę, sytuacja się powtarza, nieprzewidywalność Trumpa jest jego asem w rękawie,z tym asem musi się liczyć i Putin,nie można ciągle czekać i myśleć że wszystko się samo rozwiąże.Swiat oczekuje czynów a nie pozornych działań.