Kompozytor napisał "Mszę Miłosiedzia" dla papieża Franciszka. Wkrótce pierwsze wykonanie

Kompozytor napisał "Mszę Miłosiedzia" dla papieża Franciszka. Wkrótce pierwsze wykonanie
Fot. Grzegorz Galazka
KAI / tk

Austriacki kompozytor i dyrygent Thomas Doss napisał "Mszę Miłosierdzia" poświęconą papieżowi Franciszkowi. Utwór zostanie wykonany po raz pierwszy w najbliższą niedzielę katedrze Matki Bożej w Linzu w ramach trwającego tam regionalnego festiwalu muzycznego Stowarzyszenia Muzyki Dętej w Górnej Austrii.

Oprawę muzyczną Mszy św. sprawowanej przez biskupa Manfreda Scheuera przygotowało 120 śpiewaków z całej Górnej Austrii, zespół miejski Bad Hall, stowarzyszenia muzyczne z Ried i Maria Neustift. Według wydawanej w Linzu "KirchenZeitung". Światowa premiera "Mszy Miłosierdzia" odbędzie się za kilka tygodni w Watykanie. 

Thomas Doss skomponował Mszę dla papieża na prośbę katedralnego kapelmistrza Gottfrieda Rappersdorfera.

DEON.PL POLECA

- Uznałem to za wspaniały zbieg okoliczności, gdyż postać św. Franciszka towarzyszy mi i fascynuje mnie od wczesnej młodości! – stwierdził kompozytor i podkreślił, że od początku pontyfikatu papież Franciszek podkreślał pierwszeństwo miłosierdzia w Kościele.

Dla Dossa miłosierdzie oznacza "troskę o ludzi, i sposób życia, którzy są w potrzebie lub potrzebują pomocy, a którzy nie radzą sobie dobrze". Dlatego starał się podejść do muzyki "pokornie, spokojnie i intymnie".
                    
"Msza Miłosierdzia" zostanie odprawiona także w Bazylice św. Piotra w Rzymie 24 sierpnia o godz. 15.00. Podczas audiencji generalnej 28 sierpnia jej autorzy chcą osobiście przekazać partyturę papieżowi Franciszkowi. Kompozytor Doss nie może się doczekać prawykonań w Linzu i Rzymie. - Możliwość premiery w Watykanie to przywilej, wyjątkowe przeżycie, które zostanie w pamięci na zawsze - przyznał w rozmowie z "KirchenZeitung".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Tęsknił, uwodził, porzucał. Czy geniusz potrafi kochać?

Fryderyk Chopin – blady, chudy, z charakterystycznym nosem, ale ma w sobie coś, co sprawia, że kobiety nie mogą mu się oprzeć. Skandalizująca George Sand, uwodzicielska Maria Wodzińska,...

Skomentuj artykuł

Kompozytor napisał "Mszę Miłosiedzia" dla papieża Franciszka. Wkrótce pierwsze wykonanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.