Konferencja Episkopatu Kolumbii ma nowego przewodniczącego

Konferencja Episkopatu Kolumbii ma nowego przewodniczącego
(fot. jimeciuro / cathopic.com)
KAI / jb

Arcybiskup Bogoty i prymas Kolumbii, 60-letni Luis José Rueda Aparicio, został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Kolumbii (ECC) na trzyletnią kadencję 2021-2024. Wybory odbyły się w ramach zgromadzenia plenarnego episkopatu, które trwa do 7 lipca.

Abp Rueda Aparicio zastąpił arcybiskupa Villavicencio, abp. Óscara Urbinę Ortegę, który sprawował przewodnictwo w tym gremium od 2017 roku. Arcybiskup Popayán, 58-letni Omar Alberto Sánchez Cubillos OP, został wybrany na wiceprzewodniczącego, a 54-letni Luis Manuel Alí Herrera, biskup pomocniczy Bogoty, został nowym sekretarzem generalnym.

Abp Rueda jest znany jako osoba o wielkiej pokorze, przyzwyczajony do poruszania się nawet na ośle, kiedy był arcybiskupem Popayán, i bardzo wrażliwy na problemy peryferii i praw człowieka. Abp Sánchez, dominikanin, pełnił i nadal pełni swoją posługę biskupią w miejscach naznaczonych konfliktami i przemocą, najpierw w Tibú, gdzie znajduje się prowincja Catatumbo, a obecnie w Popayán, gdzie zastąpił abp. Ruedę. Bp Alí Herrera ukończył studia psychologiczne i jest szczególnie zainteresowany duszpasterstwem młodzieży i walką z nadużyciami duchowieństwa.

Podczas pierwszej konferencji prasowej prezydium kolumbijskiego episkopatu potwierdziło zaangażowanie Kościoła na rzecz pojednania i pokoju. Abp Rueda podkreślił rolę młodych ludzi w tym historycznym momencie i przemianach w kraju.

Abp Rueda i nowe prezydium otrzymali gratulacje od Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM), w liście podpisanym przez przewodniczącego abp. Miguela Cabrejosa i sekretarza generalnego abp. Jorge Eduardo Lozano, w którym życzyli oni nowemu przewodniczącemu kolumbijskiego episkopatu owocnej posługi.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zdrowie zakręcone w słoikach

Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską to kolejna książka pokazująca bogactwo kuchni roślinnej. Kiszonki wspomagają układ odpornościowy i pokarmowy, ponieważ naturalny proces konserwowania nie pozbawia produktów ich składników odżywczych. Dlatego...

Skomentuj artykuł

Konferencja Episkopatu Kolumbii ma nowego przewodniczącego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.