Konferencja Episkopatu Węgier: do września system zgłaszania nadużyć seksualnych

Konferencja Episkopatu Węgier: do września system zgłaszania nadużyć seksualnych
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
PAP / ms

Do września zostanie przygotowany na Węgrzech ogólnodostępny system, w którym będzie można zgłaszać Kościołowi nadużycia seksualne - poinformował w czwartek na konferencji prasowej sekretarz Konferencji Episkopatu Węgier Tamas Toth.

Toth przypomniał, że papież Franciszek wydał 7 maja dokument w formie Motu proprio (list papieski o charakterze dekretu powstały z inicjatywy własnej papieża) zatytułowany "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata), w którym zalecił wszystkim diecezjom uruchomienie w ciągu roku łatwo dostępnego systemu przyjmowania zgłoszeń o nadużyciach. Węgierski episkopat chciałby go jednak uruchomić już jesienią.

Episkopat zgodnie z zaleceniami papieża określającymi, kto będzie zobowiązany badać zgłoszenia nadużyć, stworzy strukturę, w której ogromna odpowiedzialność będzie spoczywać na diecezjach i biskupach, ale sam system będzie prawdopodobnie miał charakter krajowy.

"Konferencja Episkopatu Węgier powtarza deklaracje zawarte w oświadczeniu z 25 marca 2019 r. i podkreśla, że nie akceptuje i nie toleruje krzywdzenia nieletnich w Kościele i w społeczeństwie" - oznajmił Toth.

Sekretarz dodał, że na wydziale pedagogicznym nauk humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Petera Pazmanya przy współpracy z Katolickim Instytutem Pedagogicznym podlegającym Konferencji Episkopatu uruchomiony zostanie kurs ochrony dzieci i młodzieży, a zakonnikom i diecezjom prowadzącym szkoły zostanie zarekomendowane, by szkolenie to przeszli pracujący w nich nauczyciele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja Episkopatu Węgier: do września system zgłaszania nadużyć seksualnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.