Kongo miejscem "największego kryzysu uchodźczego dzieci". Jest ich co najmniej 800 000

Kongo miejscem "największego kryzysu uchodźczego dzieci". Jest ich co najmniej 800 000
(fot. shutterstock.com / Valeriya Anufriyeva)
KAI / mp

Według danych ONZ w 2017 roku, na skutek utrzymujących się konfliktów z użyciem przemocy w Demokratycznej Republice Konga, co najmniej 1,3 mln. mieszkańców zostało wypędzonych ze swoich stron rodzinnych; wśród nich jest ponad 800 000 dzieci.

Powodem jest przemoc na tle etnicznym oraz starcia między regularną armią a partyzantami i zbrojnymi ugrupowaniami w prowincjach Tanganyika i Kivu na wschodzie kraju, poinformowało 27 stycznia w Nowym Jorku ONZ-owskie dzieło pomocy dzieciom UNICEF. Podkreślono, że Kongo jest dziś "miejscem największego na świecie kryzysu uchodźczego dzieci".

Dzieci we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga "nadal cierpią w wyniku straszliwych konsekwencji destabilizacji regionu wywołanej falą przemocy", powiedział przedstawiciel UNICEF w Kongu, Tajudeen Oyewale. "Setki tysięcy dzieci w regionie nie ma dostępu do opieki medycznej oraz do nauki w szkołach, wielu boleśnie przeżyło okrucieństwo bojowników", informował ONZ-owski ekspert i dodał, że "ta sytuacja dzieci jest niezwykle bolesna i nie widać perspektyw na jej zakończenie".

Wiele dzieci we wschodnim Kongo jest wykorzystywanych seksualnie i zmuszanych do walki. UNICEF i jego organizacje partnerskie zidentyfikowały już ponad 800 takich przypadków, choć mamy świadomość, że prawdziwe rozmiary przemocy seksualnej wobec dzieci w Kongu są o wiele większe, stwierdził Oyewale. Ponadto z najnowszych danych UNICEF wynika, że w ubiegłym roku ponad trzy tysiące dzieci zmuszono do walki w bojówkach zbrojnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kongo miejscem "największego kryzysu uchodźczego dzieci". Jest ich co najmniej 800 000
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.