Uczestniczka Powstania Warszawskiego zabrała głos w sprawie uchodźców [WIDEO]

Uczestniczka Powstania Warszawskiego zabrała głos w sprawie uchodźców [WIDEO]
(fot. Centrum Wielokulturowe w Warszawie)
Centrum Wielokulturowe w Warszawie / kw

"Mam się bać?" - pyta pani Halina Jędrzejewska. Jej zdecydowany głos poruszył tysiące mieszkańców Warszawy, w której ruszyła mocna kampania społeczna.

Najnowszą kampanię promującą integrację uchodźców w Warszawie oraz postawę otwartości i tolerancyjności wśród mieszkańców. W filmie kilkoro mieszkańców stolicy opowiada o tym, że wszyscy są mile widziani w ich mieści i że nie boją się pomagać uchodźcom. Jedną z osób, która wystąpiła w filmie jest Halina Jędrzejewska, ps. Sławka (ur. 19 października 1926 w Warszawie) - sanitariuszka w powstaniu warszawskim, lekarka, działaczka kombatancka. Brała udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Książęcej. W czasie powstania dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

Podobnie jak wielu uchodźców, którzy docierają do Polski z Czeczenii, Tadżykistanu, Iraku czy Syrii, pani Halina doświadczyła mocno tego, czym jest wojna i prześladowanie. "Pamiętam piekielny głód, kiedy mama rozdzielała suche kromki chleba i kiedy się patrzyło, czy na obiad będzie jeden kartofel czy dwa kartofle czy żaden. Bryndza była straszliwa długo, długo" - o losie swojej rodziny podczas wojny, która również musiała uciekać z okupowanej przez armię niemiecką Polski, powstańczyni mówiła w wywiadzie dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

DEON.PL POLECA

Po powstaniu została osadzona w Stalagu X B koło Sandbostel, a następnie w Stalagu VI C koło Oberlangen. Po wyzwoleniu przewieziona została do Wielkiej Brytanii, gdzie służyła w Pomocniczej Służbie Kobiet w Polskich Siłach Lotniczych (WAAF). Do Polski powróciła w lipcu 1946 i rozpoczęła studia medyczne.

W całej Warszawie przy okazji kampanii społecznej pojawiła się również seria plakatów. Na jednym z nich jest również pani Halina. Cała kampania została zaprojektowana przez Centrum Wielokulturowe w Warszawie.

Więcej przeczytasz o niej tutaj:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Uczestniczka Powstania Warszawskiego zabrała głos w sprawie uchodźców [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.