Kontrowersyjna wypowiedź Franciszka o "białej fladze" i Ukrainie. Watykan komentuje słowa papieża

Kontrowersyjna wypowiedź Franciszka o "białej fladze" i Ukrainie. Watykan komentuje słowa papieża
Papież Franciszek. Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

Papież prosi Ukrainę o odwagę negocjacji - tak dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wyjaśnił w sobotę słowa Franciszka, który w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji powiedział o "odwadze białej flagi, by negocjować".

"Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo: negocjować jest odważne" - to szeroko komentowane słowa papieża. Pojawia się w nich fraza o "białej flagi", uważanej za symbol poddania się.

DEON.PL POLECA
Papieska lekcja "białej flagi"

"Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, trzeba mieć odwagę negocjować. Wstydzisz się, ale iloma zabitymi to się skończy?" - mówił Franciszek.

Jego zdaniem należy negocjować; "szukać kraju, który będzie mediatorem".

W przypadku wojny na Ukrainie, ocenił, "jest ich wiele".

"Turcja się zaoferowała i inni. Nie wstydźcie się negocjować zanim sprawy się pogorszą" - wezwał papież.

Szef biura prasowego Watykanu w odpowiedzi na pytania dziennikarzy oświadczył: "Papież używa określenia białej flagi i odpowiada, przywołując obraz zaproponowany przez dziennikarza, by wskazać przy jego pomocy zawieszenie działań zbrojnych, rozejm osiągnięty wraz z odwagą negocjacji".

Bruni, cytowany przez portal Vatican News, dodał, że pragnieniem papieża jest i pozostaje zawsze to, co powtarzane jest od lat, czyli "stworzenie warunków dla rozwiązania dyplomatycznego w dążeniu do sprawiedliwego i trwałego pokoju".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjna wypowiedź Franciszka o "białej fladze" i Ukrainie. Watykan komentuje słowa papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.