Kościół i plebania "aż chodziły". Ksiądz: Takich ataków nie mieliśmy od pół roku

Kościół i plebania "aż chodziły". Ksiądz: Takich ataków nie mieliśmy od pół roku
Kupiańsk, Ukraina, 25.04.2023. Zniszczona w wyniku rakietowego ataku wojsk rosyjskich siedziba Muzeum Krajoznawczego w Kupiańsku w obw. charkowskim, 25 bm. W wyniku ostrzału śmierć poniosły dwie osoby. PAP/Mykola Kalyeniak
PAP / mł

Fale uderzeniowe wywołane przez rosyjskie, nocne ostrzały rakietowe Mikołajowa były tak silne, że budynek kościoła i plebani „aż chodził” – powiedział w czwartek PAP proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej Ołeksandr Repin.

„My nie tylko słyszeliśmy te wybuchy, my je odczuwaliśmy, bo budynki (kościoła i plebani) aż chodziły. Fale uderzeniowe były bardzo silne, a eksplozje następowały jedna po drugiej” – podkreślił w rozmowie telefonicznej.

W wyniku ataku, który nastąpił około godziny 1 (północ w Polsce), ranne zostały 23 osoby. Jedna osoba zginęła. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci – podała Prokuratura Generalna Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosjanie użyli do ostrzału czterech rakiet Kalibr, wystrzelonych z akwenu Morza Czarnego.

„Wybuchy nastąpiły niedaleko od kościoła, jakieś 1,5 kilometra od nas, kwadrans drogi pieszo. Rakiety spadły w centrum miasta. Nie wiem, czego chcieli Rosjanie, może chcieli trafić w siedzibę gubernatora. Ale było to bardzo blisko od nas” – relacjonował duchowny.

DEON.PL POLECA

Mieszkańcy Mikołajowa w pierwszym odruchu po eksplozjach zaczęli dzwonić do bliskich i znajomych z pytaniami, czy są oni bezpieczni – opowiedział proboszcz. „Całe miasto nie spało” – wyjaśnił.

„Takich ataków nie mieliśmy od pół roku, od kiedy Siły Zbrojne Ukrainy wzięły (zajmowany wcześniej przez wojska rosyjskie) Chersoń. Potem na Nowy Rok przyleciało kilka rakiet, a później była już cisza, która trwała aż do tej nocy” – dodał.

Pytany przez PAP, jak rosyjskie ataki rakietowe wpływają na mieszkańców miasta duchowny odpowiedział, że nie upadają oni na duchu.

„Powiedziałbym, że takie ataki jeszcze bardziej nas jednoczą. Bardziej myślimy o tych, którzy zostali ranni, którzy są w szpitalu. Modlimy się o nich. Ale nie ma żadnej paniki. Tramwaje jeżdżą, ludzie idą do pracy, żyjemy jak co dzień” – powiedział ksiądz Repin.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

Kościół i plebania "aż chodziły". Ksiądz: Takich ataków nie mieliśmy od pół roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.