Kościół na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. „Prowadzi nas nauczanie Franciszka”

Kościół na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. „Prowadzi nas nauczanie Franciszka”
Fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER
KAI / tk

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos debatowano nad skutkami jakie dla gospodarki przyniosła pandemia oraz wojny w różnych miejscach kuli ziemskiej, szczególnie ta na Ukrainie. Nowością w tym roku był udział w spotkaniu wspólnot religijnych, w tym Kościoła katolickiego.

- Prowadzi nas nauczanie Franciszka, sukcesywnie działamy na wielu polach – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Leonir Chiarello, przełożony generalny Misjonarzy Skalabrynianów.

Tematy na Światowym Forum Ekonomicznym

Tegoroczna edycja Forum poruszyła osiem podstawowych tematów: klimat i przyroda, sprawiedliwsza ekonomia, technologia i innowacje, miejsca pracy i umiejętności, efektywny biznes, zdrowie i opieka sanitarna, współpraca globalna oraz społeczeństwo i sprawiedliwość.

Kościół, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, jest już zaangażowany w różne kwestie rozpatrywane na Forum. O priorytetach oraz o przykładach jego działaniach mówił uczestnikom spotkania o. Leonir Chiarello. - Przyświeca nam w Kościele perspektywa zaproponowana przez papieża Franciszka w «Laudato si’» i «Fratelli tutti», dotycząca troski o środowisko i promowania gospodarki bardziej włączającej społecznie. Organizacje katolickie i zgromadzenia zakonne tworzą programy m.in. na rzecz tworzenia miejsc pracy, rozwoju, edukacji i opieki zdrowotnej – relacjonował swoje wystąpienie o. Chiarello.

W aktualnym kontekście pandemii COVID-19 i wojen w wielu krajach, szczególnie inwazji Rosji na Ukrainę, podkreślił znaczenie budowania porozumienia i wspólnej agendy w celu zajęcia się najpilniejszymi problemami. Konieczne jest wdrażanie polityki oraz programów, o których rozmawiano podczas Forum. Ważne jest zwłaszcza uzgodnienie mechanizmów współpracy międzynarodowej i współodpowiedzialności. - Jednym słowem, oczekujemy od Forum rezultatów – zaznaczył o. Chiarello.

Przedstawiciele biznesu wyrazili wielkie uznanie dla zaangażowania Kościoła jako „globalnego partnera solidarności”, jak powiedział dyrektor generalny międzynarodowego koncernu Unilever Alan Jope. Dodał on, że ważne jest, aby firmy międzynarodowe i duże korporacje wzięły na siebie część odpowiedzialności i zaangażowały się w działania na rzecz lepszego świata.

W Forum wzięły udział także siostry zakonne. Marta Guglielmetti, dyrektor operacyjna Globalnego Funduszu Solidarności, przypomniała zebranym, że na całym świecie jest około miliona zakonnic, zakonników i księży, którzy zajmują się najsłabszymi. Wśród potrzebujących są przede wszystkim migranci, uchodźcy i wewnętrzni przesiedleńcy. Udzielanie im pomocy oznacza „ucieleśnienie odważnego przywództwa, które jest nam potrzebne do globalnej odbudowy po pandemii”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Kościół na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. „Prowadzi nas nauczanie Franciszka”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.