Kościół na świecie. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w 2024 roku
Pielgrzymka papieża do Azji, otwarcie katedry Notre Dame - to tylko dwa spośród wielu ważnych wydarzeń w Kościele, które miały miejsce w mijającym roku. Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Kościele w 2024 roku.
STYCZEŃ
Słowenia. 46. Spotkanie Młodych Taizé w Lublanie z udziałem uczestników z 48 krajów skończyło się wezwaniem do odwagi i zaufania. Do uczestnictwa w przygotowaniach do drugiej sesji Synodu Biskupów w Rzymie w październiku zachęcił młodzież w Lublanie przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Matthew.
Świat. Watykańska deklaracja „Fiducia supplicans”, która po raz pierwszy zezwoliła również na katolickie błogosławieństwo par homoseksualnych, wywołała znaczne poruszenie w Kościele. Dla wielu duchownych było to zbyt daleko idące posunięcie, które wywołało protesty. Watykan początkowo zareagował oświadczeniem i praktycznymi poradami. Ostatecznie afrykańscy biskupi, którzy zdecydowanie odmawiali podporządkowania się, zostali - z papieską zgodą - zwolnieni z możliwości ewentualnego błogosławienia par homoseksualnych.
Świat. Niemal 900 Orszaków Trzech Króli w uroczystość Objawienia Pańskiego przeszło ulicami miast w Europie, USA i Afryce. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „W jasełkach leży!”. To największe uliczne jasełka na świecie, które odbywają się osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.
Świat. Ponad 365 mln chrześcijan na całym świecie jest narażonych na wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę - to jeden na siedmiu chrześcijan. Według międzywyznaniowej organizacji Open Doors tylko w okresie od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. zniszczono lub zamknięto 14 766 chrześcijańskich budynków, a 4998 chrześcijan zostało zabitych. Według Światowego Indeksu Prześladowań 2024, liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie wyższa.
LUTY
Niemcy. Przedstawiciele niemieckiego Kościoła katolickiego i ewangelickiego wsparli protesty przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Tysiące osób w niemieckich miastach wzięło udział w demonstracjach przeciwko prawicowemu ekstremizmowi.
Ukraina. Przewodniczący Europejskiej Konferencji Kościelnych Komisji Sprawiedliwość i Pokój (Iustitia et Pax Europa): Maria Hammershoy i arcybiskup Dijon Antoine Hérouard, wraz z sekretarzem generalnym Stefanem Lunte, na zaproszenie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) złożyli wizytę solidarnościową we Lwowie.
Niemcy. Pod hasłem „Odważyć się na jedność” odbywało się w Augsburgu Ekumeniczne Spotkanie Biskupów Ruchu Fokolare. Uczestniczyło w nim 60 biskupów z około 30 wyznań i 26 krajów. Wyrazili oni wolę intensywniejszej pracy na rzecz jedności chrześcijan.
MARZEC
Francja. Francja stała się pierwszym państwem świata, w którego konstytucji wpisano prawo do aborcji. Konferencja Biskupów Francji i przedstawiciele Kościoła katolickiego we Francji w stanowczych słowach skrytykowali decyzję obu izb parlamentu o wpisaniu do konstytucji „swobody dobrowolnego przerwania ciąży”.
Izrael. Wielkanoc w Jerozolimie była obchodzona prawie bez zagranicznych pielgrzymów z powodu wojny. Jerozolimska wspólnota katolicka celebrowała Mszę św. rezurekcyjną w bazylice Bożego Grobu.
Francja. W noc paschalną tradycyjnie w Kościele katolickim odbywają się chrzty dorosłych. W tym roku w Kościele francuskim przyjęło ten sakrament ponad 12 tys. dorosłych.
KWIECIEŃ
Litwa. W Wilnie obchodzono Tydzień Miłosierdzia Bożego. W wileńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajduje się jedyny obraz Jezusa Miłosiernego namalowany za życia św. siostry Faustyny W tym roku przypadała 90. rocznica powstania w Wilnie Cudownego Wizerunku.
Belgia. Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec decyzji Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za wpisaniem aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Włochy. Spotkania z więźniarkami w Zakładzie Karnym na wyspie Giudecca i artystami w więziennej kaplicy św. Magdaleny, z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute, Msza św. i modlitwa Regina Caeli z udziałem ponad 10 tys. wiernych na Placu św. Marka oraz wizyta w Bazylice św. Marka złożyły się na pięciogodzinną wizytę Franciszka w Wenecji.
MAJ
Białoruś. Policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.
Włochy. - Polska i Europa byłyby bezpieczniejsze, gdyby panowały w nich posłuszeństwo Bogu, solidarność międzyludzka, ofiarność na rzecz dobra wspólnego, te dążenia i przekonania, którymi kierowali się żołnierze 2. Korpusu – mówił podczas Mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w 80. rocznicę zdobycia klasztornego wzgórza.
Włochy. - Zawierzmy Duchowi Świętemu, bo On jest tym, który zmienia nasze życie – zachęcił papież Franciszek podczas swej jednodniowej podróży apostolskiej do Werony. Przyjechał do tego miasta, aby wziąć udział w spotkaniu „Arena Pokoju – ucałują się sprawiedliwość i pokój”. Przemówił też do duchowieństwa, do dzieci i odwiedził więźniów. Na zakończenie odprawił Mszę św. na stadionie, w której uczestniczyły 32 tys. wiernych.
Strefa Gazy. Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa odwiedził chrześcijan w Strefie Gazy w Zielone Świątki i ubolewał nad skalą zniszczeń.
CZERWIEC
Niemcy. 103. Katholikentag (zjazd niemieckich katolików) rozpoczął się w Erfurcie od odczytania orędzia Franciszka. „Człowiek pokoju ma przyszłość. Ta pewność przypomina nam i zachęca nas. Módlmy się o pokój” – zachęcił papież. Ok. 6000 osób wzięło udział w zjeździe w stolicy Turyngii, gdzie tylko 7 proc. ludności wyznaje wiarę katolicką. Hasłem wydarzenia były słowa: „Przyszłość należy do człowieka pokoju”.
Włochy. - Obowiązkiem każdego jest dobre wykorzystanie sztucznej inteligencji, a do obowiązków polityki należy stworzenie warunków, w których takie dobre wykorzystanie będzie możliwe i owocne - powiedział papież Franciszek przemawiając na szczycie G7.
Hiszpania. W Madrycie odbyło się doroczne spotkanie sekretarzy generalnych konferencji episkopatów Europy. Temat spotkania brzmiał: „Służba CCEE w dynamice między jednością a różnorodnością”.
Serbia. W Belgradzie odbyło się Zebranie Plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei. Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu”. W spotkaniu wziął udział nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC. W czerwcu siedzibę CCEE przeniesiono z Sankt Gallen w Szwajcarii do Rzymu.
Włochy. Potężna „zima demograficzna”, która wyludnia Włochy jest jednym z najważniejszych wyzwań zarówno dla władz jak i Kościoła – podkreślano w czasie Ogólnokrajowego Marszu dla Życia przeszedł ulicami Rzymu. Wzięło w nim udział ponad 30 tys. osób z całych Włoch.
Austria. Biskupi polowi lub ich przedstawiciele z Afryki, Azji, Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej, spotkali się w Wiedniu. Tematem obrad Międzynarodowej Konferencji Biskupów Polowych było zadanie ordynariatów polowych w ochronie praw człowieka.
LIPIEC
Włochy. Członkowie największego ruchu duchowości małżeńskiej spotkali się w Turynie na swym światowym zjeździe. Uczestniczy w nim prawie 8 tys. przedstawicieli Équipes Notre-Dame z 86 krajów, w tym Polski. Wydarzeniu towarzyszyły słowa: „Idźmy z gorejącym sercem”.
USA. Ponad 50 tys. osób zgromadziło się w Indianapolis na Krajowym Kongresie Eucharystycznym, który, jak to wyrazili biskupi Stanów Zjednoczonych, był kulminacyjnym momentem w trzyletnim odrodzeniu Kościoła katolickiego w USA, mającym na celu zainspirowanie wiernych do spotkania z Jezusem w Eucharystii. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka był proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji kard. Luis Antonio Tagle.
Ukraina. Kard. Pietro Parolin odwiedził Lwów, Odessę, Berdyczów i Kijów. Odbył serię spotkań duszpasterskich i przewodniczył uroczystościom maryjnym w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Beryczowie. Odbył też serię rozmów politycznych, m.in. z prezydentem Wołodymirem Zełenskim i premierem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.
Francja. Kościół towarzyszy Igrzyskom Olimpijskim do 11 sierpnia, organizując „Święte Igrzyska”: Konferencja Biskupów Francji i archidiecezja paryska przygotowała koncerty, modlitwy, nabożeństwa i opiekę duszpasterską w 70 paryskich parafiach, które były później miejscami spotkań i opieki dla uczestników Paraolimpiady.
SIERPIEŃ
Bośnia i Hercegowina. Franciszek wysyłał list z pozdrowieniami do młodych ludzi zgromadzonych w Medziugorju na 35. Festiwalu Młodych – Mladifest, którym przypomniał, że młodzi chrześcijanie powinni być „nieustraszonymi apostołami” i intensywnie studiować Biblię. Odbywał się on pod hasłem „Maryja obrała najlepszą cząstkę” i wzięło w nim udział 50 tys. młodzieży z 80 krajów świata wraz z kapłanami i biskupami.
Świat. Na różnych kontynentach odbywały się konsultacje biskupów i katolików świeckich przed końcową sesją zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności, który obradował w Watykanie od 2 do 27 października.
WRZESIEŃ
Indonezja. Umocnienie wiary katolickiej mniejszości i dialog z wyznawcami islamu w największym muzułmańskim państwie świata były głównymi elementami trzydniowej wizyty apostolskiej Franciszka w Indonezji.
Papua Nowa Gwinea. „Módlcie się” – takie było hasło wizyty apostolskiej Franciszka. Ojciec Święty przebywał w stolicy Port Moresby i w Vanimo na północnym wybrzeżu wyspy.
Timor Wschodni. Msza św. w kompleksie Tasi Tolu w Dili z udziałem 600 tys. osób, spotkania z prezydentem, przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, miejscowym duchowieństwem, zakonnikami i młodzieżą, jezuitami, wizyta u dzieci z niepełnosprawnością to wydarzenia, które złożyły się na wizytę Franciszka pod hasłem: „Niech wasza wiara stanie się waszą kulturą”.
Singapur. W mieście-państwie, symbolu nowoczesności i dobrobytu, papież spędził dwa dni. Wizyta odbyła się pod hasłem "Jedność, nadzieja i krzyż".
Ekwador. W Quito odbył się 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (MKE) pod hasłem „Braterstwo dla uzdrowienia świata”.
Rumunia. W mieście Oradea odbyło się XXV spotkanie katolickich biskupów wschodnich z naszego kontynentu, zorganizowane pod egidą Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Obrady przebiegały pod hasłem "Relacje między biskupem a kapłanami – braterstwo i człowieczeństwo".
Indonezja. Nad kurortem turystycznym w prowincji Sumatra Północna góruje najwyższy na świecie posąg Jezusa. Przewodniczący Konferencji Biskupów Indonezji, bp Antonius Subianto Bunjamin, poświęcił 61-metrową figurę Jezusa Chrystusa Zbawiciela na wzgórzu w pobliżu jeziora Toba.
Francja. W Paryżu odbyło się Międzynarodowe Spotkanie „Wyobraź sobie pokój” – dialog między liderami religijnymi oraz przedstawicielami świata kultury i instytucji i świadectwa z krajów ogarniętych wojną. Zorganizowała je Wspólnota Sant’Egidio we współpracy z archidiecezją paryską.
Luksemburg. W bogatym i najmniejszym państwie Unii Europejskiej, którego chrześcijańskie korzenie sięgają VI wieku, papież spędził dziewięć godzin.
Belgia. Hasłem trzydniowej pielgrzymki Franciszka były słowa: „En route avec Espérance” – „W drodze z nadzieją”. Papież przyjechał z okazji 600-lecia katolickich uniwersytetów w flamandzkim Louvain i francuskojęzycznym Louvain-la-Neuve.
PAŹDZIERNIK
Rosja. Kard. Matteo Zuppi po raz drugi udał się do Moskwy w ramach pokojowej misji powierzonej mu w ubiegłym roku przez papieża Franciszka.
Wielka Brytania. W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco wzrosły prześladowania chrześcijan na świecie – wynika z publikowanego co dwa lata raportu „Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach osaczonych z powodu wiary 2022-24”, przygotowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jego najnowsza edycja została zaprezentowana w brytyjskim parlamencie.
LISTOPAD
USA. Według sondaży exit poll opublikowanych przez dziennik „Washington Post”, Associated Press i NBC News, katolicy głosowali w wyborach prezydenckich na byłego szefa państwa, Donalda Trumpa. Według sondażu Trump zdobył głosy katolików w całych Stanach Zjednoczonych z 15-punktową przewagą: 56 – do 41 proc.
Wielka Brytania. Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby zrezygnował z zajmowanego od 2012 roku stanowiska. Zgodę na tę decyzję wyraził król Karol III. Powodem dymisji jest niewłaściwe zarządzanie sprawą wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuścił się świecki anglikanin zaangażowany w duszpasterstwo dzieci.
Brazylia. W swoim przesłaniu skierowanym do przywódców świata zgromadzonych na szczycie G20 w Rio de Janeiro papież Franciszek skrytykował działania, które prowadzą do głodu i cierpienia. Przesłanie zostało odczytane przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.
Wielka Brytania. Ukazał się najnowszy „Raport o nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie”. Największą liczbę przestępstw z nienawiści do chrześcijan odnotowano we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Włochy. Odbyły się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Kilkudniowe wydarzenie naukowo-kulturalne zostało zorganizowane przez Watykańską Fundację Jana Pawła II oraz Kościół i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie, który był pomysłodawcą wydarzenia w Wiecznym Mieście, przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
GRUDZIEŃ
Syria. Po trzech dniach zmasowanych ataków islamskie bojówki zajęły po trzech dniach Aleppo, a później Damaszek. Biskupi i kapłani różnych wyznań chrześcijańskich pozostali na miejscu. Nieoczekiwana ofensywa rebeliantów, która rozpoczęła się 27 listopada doprowadziła do obalenia autorytarnych rządów Baszara al-Asada.
Francja. Uroczystość otwarcia odbudowanej katedry Notre-Dame w Paryżu. Pięć lat trwały tam intensywne prace remontowe i konserwatorskie po niszczycielskim pożarze z 15 kwietnia 2019 roku. W nabożeństwie odprawianym przez arcybiskupa stolicy Francji Laurenta Ulricha wziął udział prezydent Francji Emmanuel Macron.
Meksyk. Stolica Meksyku ustanowiła nowy rekord pielgrzymkowy podczas obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe. Przez dziesięć dni do bazyliki w Mieście Meksyk przybyło około 13 milionów wiernych.
Świat. We wszystkich diecezjach na świecie otwierając Drzwi Święte w jubileuszowych świątyniach zainaugurowano jubileuszowy Rok Święty 2025, obchodzony pod hasłem "Pielgrzymi nadziei", który rozpoczęty został przez papieża Franciszka 24 grudnia, otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra.
Estonia. W Tallinie tysiące młodych ludzi z różnych krajów świata modli się, uczestniczy w warsztatach tematycznych oraz dzieli się doświadczeniem wiary na 47. Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł