Kościół w Belgii bije na alarm. Prawo do eutanazji jest nadużywane, a pacjenci zabijani wbrew ich woli

Kościół w Belgii bije na alarm. Prawo do eutanazji jest nadużywane, a pacjenci zabijani wbrew ich woli
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
Catholic Herald / pk

Katolicy w Belgii obawiają się, że prawo do eutanazji jest w ich kraju nadużywane. W specjalnym raporcie podkreślają, że federalna komisja ds. kontroli i oceny eutanazji działa wbrew prawu, a pacjenci są zabijani bez należytej kontroli i zabezpieczeń.

Swoje wątpliwości wyraził m.in. biskup pomocniczy Mechelen, Jean Kockerols. Twierdzi on, że w debacie nt. eutanazji powinni uczestniczyć nie tylko katolicy, ale również personel medyczny i lekarze. Podkreśla on również niezmienne stanowisko Kościoła, zgodnie z którym eutanazja, bez względu na jakiekolwiek okoliczności, jest niedopuszczalna.

Biskupi Kolumbii: eutanazja dla małoletnich narusza ludzką godność

- Jesteśmy przeciwko eutanazji w każdej formie, a oficjalne stanowisko Kościoła jest dobrze znane - powiedział bp Kockerols, cytowany przez Catholic Herald. Hierarcha dodał, że w Belgii powszechne jest publiczne popieranie eutanazji, szczególnie we flamandzkojęzycznej części kraju.

Jak podaje Catholic Herald, obawy belgijskich katolików pogłębiają uzasadnione obawy o bezprawne działanie federalnej komisji ds. kontroli i oceny eutanazji, która w całej swojej historii nie zgłosiła ani jednego przypadku nieprawidłowości przy przeprowadzaniu procedury.

"To szokujące, że w ciągu 15 lat od jej powstania, komisja nie przekazała ani jednej sprawy do prokuratury, ani nie potępiła żadnego lekarza" - czytamy w raporcie katolickim. Według niego, komisja nie odniosła się do sytuacji w której 38-letnia osoba cierpiąca na autyzm, została uśmiercona bez odpowiedniej dokumentacji. Skargę wniosła wówczas rodzina zabitego pacjenta.

>> Przeczytaj również: Eutanazja dzieci

Bp Kockerols dodał, że Kościół, nawet jeśli "nie ma obecnie szans na zmiany prawne, może pracować na poziomie moralnym i duszpasterskim i wspierać krytyczne głosy" (wobec nadużyć - przyp. red).

Celem federalnej komisji ds. kontroli i oceny eutanazji jest sprawdzanie, czy "zabiegi" są przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi w kraju regulacjami prawnymi. Na jej czele stoi praktykujący eutanazję dr Wim Distelmans.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Graham Moore
22,45 zł
44,89 zł

Tytani rewolucji przemysłowej i wielka bitwa o elektrodolary

Nowy Jork, rok 1888. Cud elektryczności powoli rozjaśnia mrok wielkiego miasta. Thomas Edison wygrywa wyścig po patent, który pozwoli mu zbić fortunę. Jednak jego główny rywal, George...

Skomentuj artykuł

Kościół w Belgii bije na alarm. Prawo do eutanazji jest nadużywane, a pacjenci zabijani wbrew ich woli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.