Kościół w Polsce odpowiada na ankietę papieża

Kościół w Polsce odpowiada na ankietę papieża
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / kn

Odpowiedzi na ankietę papieża Franciszka nt. rodziny trafiły już do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. - Do końca stycznia materiały z diecezji będą opracowywane w Sekretariacie, m.in. przy współpracy Rady ds. Rodziny a następnie zostaną przesłane do Watykanu - powiedział KAI bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP.

Ankieta papieża Franciszka to kwestionariusz zawierający 39 pytań ujętych w dziewięć grup tematycznych. Została rozesłana do episkopatów na całym świecie przed III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, zaplanowanym na październik 2014 r. Biskupi danych diecezji mieli przekazać ankietę dekanatom i parafiom i zebrać odpowiedzi, które po opracowaniu powinny trafić do Sekretariatu KEP. Termin wyznaczono do końca bieżącego roku. Po opracowaniu zostaną odesłane do Sekretariatu Generalnego Synodu w Watykanie do końca stycznia, bowiem Rada Sekretariatu zbierze się w lutym przyszłego roku.

Ankieta nie jest całkiem nową inicjatywą - tego rodzaju kwestionariusze przed Synodem były już w przeszłości rozsyłane, różnica polega na tym, że dotyczyły one konkretnych dokumentów, podczas gdy teraz ten dokument jest w przygotowaniu.

Jak wynika z danych zebranych przez KAI, najczęstszą metodą opracowywania kwestionariuszy było przesłanie ankiety do dziekanów, którzy z kolei przekazywali je proboszczom, a ci konsultowali odpowiedzi z osobami świeckimi, zaangażowanymi w życie parafii lub ruchy religijne.

DEON.PL POLECA

Na przykład w diecezji włocławskiej ankietę papieża Franciszka rozesłano do wszystkich parafii. Na pytania odpowiadali duszpasterze, ale także osoby świeckie związane z życiem parafii, np. członkowie wspólnot religijnych czy ruchów katolickich. Za skoordynowanie prac odpowiedzialni byli dziekani, a na syntezę diecezjalną złożyły się kwestionariusze ze wszystkich 33 dekanatów. Ponadto ankiety rozesłano do odpowiedzialnych za ruch Domowego Kościoła w diecezji włocławskiej, diecezjalnego duszpasterza rodzin oraz do Centrum Służby Rodzinie we Włocławku. Tam kwestionariusz wypełniały osoby świeckie zaangażowane w poszczególne ruchy czy duszpasterstwa.

Z kolei w diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja zdecydował, że ankietę wypełnią wybrani pracownicy Wydziału Teologicznego, którzy zajmują się tematyką rodziny, osoby zaangażowane w Diecezjalną Fundację Ochrony Życia oraz wskazani przez Wydział Duszpasterski diecezjalni duszpasterze rodzin.

W archidiecezji szczecińskiej ankieta została rozesłana z Kurii do Rad: Społecznych, Kapłańskich, Duszpasterskich, Ruchów i do dekanatów. Podobnie w archidiecezji lubelskiej ankiety zostały przekazane do różnych podmiotów: diecezjalnego duszpasterza rodzin, księży dziekanów i dekanalnych duszpasterzy rodzin, Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego, Wydziału Teologii KUL oraz innych agend diecezjalnych, np. Sąd Metropolitalny, Wydział Katechetyczny - by odpowiedzi na pytania udzielano w zależności od kompetencji.

W archidiecezji gnieźnieńskiej sprawą ankiet zajmował się Wydział Duszpasterski. W połowie listopada ankiety zostały wysłane do wszystkich proboszczów z prośbą, aby zawarte w nich pytania rozważyć
wspólnie z Radami Duszpasterskimi oraz członkami innych miejscowych organizacji i stowarzyszeń kościelnych.

III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. "Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji" odbędzie się 5-19 października 2014 r. w Watykanie. Sekretariat generalny Synodu ogłosił dokument przygotowawczy wraz z kwestionariuszem, który ma być skierowany przez poszczególne episkopaty do dekanatów i parafii, by uzyskać konkretne i realne dane dotyczące tematyki synodalnej.

Analogiczna prośba została skierowana do innych instytucji, które wezmą udział w Synodzie. Odpowiedzi mają dotrzeć do sekretariatu generalnego Synodu Biskupów do końca stycznia, gdzie podczas zaplanowanego na luty posiedzenia Rady Sekretariatu mają zostać przeanalizowane. Na tej podstawie wypracowany zostanie dokument Instrumentum laboris.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w Polsce odpowiada na ankietę papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.