Kościół w Polsce w łączności z papieżem dokona aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy

Kościół w Polsce w łączności z papieżem dokona aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy
Fot. episkopat.pl / flickr.com
PAP / tk

W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka, Kościół w Polsce włączy się w akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgodnie z decyzjami biskupów w jedności z papieżem słowa aktu zostaną wypowiedziane w czasie nabożeństw we wszystkich kościołach w kraju.

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, w przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Rzymie rozpocznie się nabożeństwo pokutne, w ramach którego papież dokona Aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Rosji i Ukrainy (ok. 18.30).

- Ma to być gest Kościoła powszechnego, który w tej dramatycznej chwili zanosi do Boga, za pośrednictwem Jego i naszej Matki, krzyk bólu tych, którzy cierpią i błagają o położenie kresu przemocy, oraz powierza przyszłość ludzkości Królowej Pokoju – podkreślił papież Franciszek.

- Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie, a Twoje Serce bije dla nich i dla wszystkich narodów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i nędzę - zaznaczy papież wypowiadając słowa Aktu.

DEON.PL POLECA

Na koniec zawierzy Matce Bożej i poświęci Jej Niepokalanemu Sercu - siebie, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. - Spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój - będzie prosił papież.

Kościół w Polsce włączy się w akt poświęcenia

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w łączności z papieżem będzie modlił się o godz. 17.00 w katedrze poznańskiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

O tej samej godzinie metropolita białostocki abp Józef Guzdek wraz z kapłanem greckokatolickim odmówi Akt poświęcenia w archikatedrze białostockiej. Następnie o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji. Podobna modlitwa odbędzie się także w parafiach archidiecezji.

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda dokona aktu poświęcenia w sanktuarium M.B. Królowej Matki Nadziei i św. Maksymiliana w Gdyni u ojców franciszkanów. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00. Natomiast biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński dokonają aktu poświęcenia w archikatedrze oliwskiej na mszy św. o godzinie 18.00. Poprzedzi ją o 17.30 droga krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie.

W katedrze na Wawelu o 16.30 słowa Aktu wypowie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zaś o 17.00 w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo będzie przewodniczył modlitwom związanym z Aktem o godz. 17.00 w bazylice pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Następnie o godz. 19.30 poprowadzi procesję różańcową na Wałach Jasnogórskich zakończoną Akatystem z modlitwą o pokój w Kaplicy Matki Bożej.

W archidiecezji warszawskiej w imieniu kard. Kazimierza Nycza, przebywającego w Watykanie, aktu zawierzenia dokona bp Michał Janocha w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

"Akt wpisuje się w wielkopostną inicjatywę papieża Franciszka ‘24 godziny dla Pana’, która polega na całodobowej adoracji, połączonej z możliwością spowiedzi, która potrwa od godz. 17.00 w piątek 25 marca do godz. 17.00 w sobotę 26 marca" - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. W łączności z papieżem akt zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji.

Podobnie będzie w archidiecezji przemyskiej. "Przed Jezusem Eucharystycznym odmówmy także część różańca świętego w intencji pokoju na Ukrainie, polecając ofiary tragicznej wojny i ich rodziny" - napisał ordynariusz abp Adam Szal.

"Osobistą i wspólnotową modlitwą otoczmy również wszystkich uchodźców, wolontariuszy, ludzi dobrej woli, służby medyczne i mundurowe, instytucje administracji publicznej oraz darczyńców, tak hojnie odpowiadających na potrzeby przybywających do naszego kraju braci i sióstr z Ukrainy" - napisał w liście do wiernych metropolita przemyski zachęcając do "czynów miłości, ofiarnej pomocy i modlitewnego wsparcia świadczonego na rzecz mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy".

Transmisja aktu poświęcenia z Watykanu

Telewizja Polska będzie transmitować z Watykanu papieskie nabożeństwo Aktu poświęcenia w paśmie ogólnopolskim TVP3 - w piątek, 25 marca o godz. 17.00.

Wiceprzewodniczący KEP Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki powiedział, że w Lwowie Kościół łaciński będzie łączył się duchowo z papieżem za pośrednictwem telewizji i Internetu. Wydarzenie poprzedzi godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Następnie po odmówieniu Aktu zostanie odprawiona msza św.

Zaznaczył, że w akt papieża włączy się także Kościół grekokatolicki na Ukrainie, który uznaje zwierzchność Franciszka.

- Oddanie świata Maryi przez Jana Pawła II w 1984 roku przyczyniło się do upadku komunizmu. Ufamy, że także teraz zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej zaowocuje zakończeniem wojny - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

W sanktuarium w Fatimie w Portugalii tego samego aktu dokona jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Kościół w Polsce w łączności z papieżem dokona aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.