Kościół w Zuzeli, gdzie urodził się Stefan Wyszyński, ustanowiony diecezjalnym sanktuarium

Kościół w Zuzeli, gdzie urodził się Stefan Wyszyński, ustanowiony diecezjalnym sanktuarium
Fot. FARO.TV / Youtube
PAP/ kb

Kościół Przemienia Pańskiego w Zuzeli - miejscowości, w której urodził się błogosławiony kard. Stefan Wyszyński - został w niedzielę ustanowiony diecezjalnym sanktuarium - poinformował proboszcz ks. Jerzy Krysztopa.

Na mszy św. o godz. 18 biskup łomżyński Janusz Stepnowski – w duchu wdzięczności za dar beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego - kościół parafialny w Zuzeli ustanowiony został diecezjalnym sanktuarium - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej parafii Przemienienia Pańskiego.

Jak poinformował ks. Krysztopa, uroczystości przygotowujące do tego wydarzenia rozpoczęły się w sobotę o godz. 16 adoracją Najświętszego Sakramentu.

W niedzielę licząca kilkadziesiąt osób grupa wiernych z Zuzeli wzięła udział w uroczystościach w Warszawie. Pozostali wierni śledzili uroczystości beatyfikacyjne za pośrednictwem transmisji w kościele i na placu przykościelnym.

DEON.PL POLECA

"Serdecznie zapraszam parafian i miłych gości do przeżywania tych religijnych i historycznych wydarzeń w Zuzeli, gdzie dla Prymasa Tysiąclecia wszystko się zaczęło" - napisał ks. Krysztopa.

Parafię w Zuzeli erygował 10 lipca 1448 r. ówczesny biskup płocki Paweł Giżycki, a uposażył opat Klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich z Czerwińska ojciec Rafał.

Pierwszą świątynią na tym terenie był drewniany kościółek pod wezwaniem św. Mikołaja. Decyzję o budowie murowanego kościoła podjęto na początku XX w. Budowę ukończono w 1913 r. Konsekrował go 29 sierpnia 1913 r. biskup płocki Antoni Nowowiejski. W czasie wojny kościół został znacznie zniszczony. Odbudowano go w latach 1957-67 dzięki staraniom proboszczów zuzelskich ks. Czesława Roszkowskiego i ks. Jana Dobka.

Zuzela - to tam wychowywał się Wyszyńśki

Rodzina Wyszyńskich mieszkała w Zuzeli przez dziesięć lat na początku XX w. W 1982 r. w zrekonstruowanym budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał w latach 1908-1910 Stefan Wyszyński utworzono Ośrodek Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po lewej stronie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich, a po prawej izbę szkolną z początku XX w. Uroczystość poświęcenia muzeum miała miejsce 14 października 1990 r.

Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej odbyła się w niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Eucharystię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W liturgii beatyfikacyjnej wzięli także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu na czele z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem, Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotrem Glińskim. Byli także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jolanta Reisch-Klose

Literacka opowieść Jolanty Reisch-Klose w przystępny sposób przybliża dzieciom nie tylko sylwetkę kardynała Stefana Wyszyńskiego, lecz także tło historyczne jego życia. Wyjaśnia najtrudniejsze pojęcia związane z biografią nowego błogosławionego, a także z dwudziestowieczną historią Polski....

Skomentuj artykuł

Kościół w Zuzeli, gdzie urodził się Stefan Wyszyński, ustanowiony diecezjalnym sanktuarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.