"Kościół zachęca do udziału w wyborach". Abp Galbas o roli kobiet w Kościele, hejcie i polityce

"Kościół zachęca do udziału w wyborach". Abp Galbas o roli kobiet w Kościele, hejcie i polityce
Abp. Adrian Galbas. Fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

Trzeba poszerzyć przestrzenie dla bardziej znaczącej obecności kobiety w Kościele, musi być więcej miejsca dla misji, którą z powodu swej kobiecości może podjąć kobieta - mówił do uczestniczek niedzielnej pielgrzymki kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki nawiązał też do aktualnej sytuacji społecznej, politycznej i gospodarczej. - Czasy wolności słowa i wypowiedzi (...) nie wymagają już tak bardzo, aby biskup zabierał głos w sprawach politycznych - zaznaczył.

Pielgrzymka w sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej zgromadziła tysiące mieszkanek Śląska i innych regionów. Centralnym punktem pielgrzymki była przedpołudniowa msza św. na piekarskiej Kalwarii.

- Poczucie niedocenienia może być przyczyną kryzysu wiary niejednej kobiety, ale powodów, że trudności w wierze, a nawet poważne kryzysy wiary się zdarzają, jest bardzo wiele. Są nim także nasze świadome zaniedbania w życiu duchowym. Brak modlitwy, życia sakramentalnego, brak regularnego kontaktu ze Słowem Bożym - powiedział metropolita katowicki.

Metropolita w swoim wystąpieniu mówił o swoich kryzysach wiary. Dodał również, że jest pewien, że kolejne kryzysy są przed nim.

DEON.PL POLECA

- Kryzys wiary, choć jest czymś bolesnym i trudnym, jeśli jest dobrze przeżyty, z mądrym towarzyszeniem mądrych ludzi, zawsze prowadzi do wzrostu wiary. Pomaga zrozumieć, że - owszem - przeciwieństwem wiary jest niewiara, ale wrogiem wiary jest fundamentalizm religijny, który uważa, że zna odpowiedź na wszystkie pytania, dla którego Bogiem jest ideologia i który tak samo zagraża wierzącym, jak i niewierzącym - dodał arcybiskup.

Dużo osób, które odchodzą z Kościoła zawiodło się na nim

Metropolita katowicki podkreślił, że dużo osób, które odchodzą z Kościoła się na nim zawiodło. - Chodzi o to, że Kościół wydaje im się zbyt ziemski, zbyt zajęty doczesnością, za bardzo socjalny, społeczny, czasem nawet polityczny. Jakby skapitulował wobec swojego podstawowego zadania i powołania, którym jest przekazywanie wiary i prowadzenie ludzi do życia wiecznego, a stał się ludzki i doczesny - zaznaczył arcybiskup.

Według metropolity droga do odnowy Kościoła wiedzie przez powrót do duchowości, do mistyki.

Kościół, polityka i wybory

Witając pątniczki arcybiskup podjął temat wolności słowa, szczególnie w social mediach. - Przydałoby się trochę więcej umiarkowania w wyrażaniu swoich myśli, a na pewno czasem więcej kultury, zwłaszcza gdy jej brak przybiera postać hejtu niszczącego dobre imię niejednej osoby - wspomniał.

- Bez wątpienia czasy wolności słowa i wypowiedzi, demokracja, którą z trudem, ale konsekwentnie od lat w Polsce budujemy, nie wymagają już tak bardzo, aby biskup zabierał głos w sprawach politycznych - dodał arcybiskup.

Jednocześnie zachęcił także wszystkich uczestników pielgrzymki do udziału w zbliżających się wyborach. Metropolita przypomniał, że obok militarnej obrony ojczyzny i płacenia podatków, jest to sposób, w który możemy wyrażać swój patriotyzm.

- Ojczyzna to nasza matka! Kościół zachęca zarówno do biernego, jak i czynnego udziału w wyborach; do tego, by pozwolić się wybrać, jeśli mamy ku temu kwalifikacje i by wybierać tych, którzy najlepiej będą reprezentować, czy to w parlamencie, czy w samorządzie lokalnym, chrześcijańskie poglądy i zasady życia - podkreślił.

Metropolita pouczył również władze polityczne, które "są zobowiązane do poszanowania podstawowych praw osoby ludzkiej. Powinny w sposób ludzki służyć sprawiedliwości, szanując prawa każdego, zwłaszcza rodzin i osób potrzebujących". Podkreślił, że potrzebna jest władza, która w ludzki sposób będzie umiała służyć ludziom.

O miłości do ojczyzny podczas mszy świętej mówił również biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. - Na morale żołnierza składają się wartości, dla których jest w stanie oddać nawet swoje życie. Na morale żołnierza składają się również wartości, które stoją u źródła jego motywacji, które są fundamentem takiej, a nie innej postawy, której na imię służba. Wśród tych wartości jest wiara - podkreślił.

- Chciałbym powiedzieć, że i kobiet nie brakuje w Wojsku Polskim. Stanowią obecnie około 11 proc. wszystkich żołnierzy i coraz większą rolę w wojsku odgrywają - dodał biskup.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do tamtejszego sanktuarium przybyła w 1676 r. Majowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt gromadzą co roku dziesiątki tysięcy wiernych i należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Adrian Galbas SAC, Jakub Rutkowski

Latem 2020 roku ks. Łukasz Gołaś SAC, dyrektor radia Pallotti.FM, zaproponował mi, by nad urokliwym mazurskim jeziorem porozmawiać w spokojnej atmosferze i w luźnej formie o poważnych i fundamentalnych sprawach naszej wiary, takich jak modlitwa,...

Skomentuj artykuł

"Kościół zachęca do udziału w wyborach". Abp Galbas o roli kobiet w Kościele, hejcie i polityce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.