Kościołem w tym kraju wstrząsnęła afera pedofilska. Teraz rozważają zmniejszenie liczby diecezji

Kościołem w tym kraju wstrząsnęła afera pedofilska. Teraz rozważają zmniejszenie liczby diecezji
Katedra w Dublinie (fot. Sitomon / wikipedia.pl)
KAI / sz

Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin wezwał do zmniejszenia liczby diecezji w Irlandii oraz radykalnej odnowy formacji kapłańskiej w tym kraju.

Przypomniał, że były to wnioski z wizytacji apostolskiej Kościoła katolickiego w Irlandii, przeprowadzonej przez Stolicę Apostolską po ujawnieniu licznych przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich, jakich dopuścili się tamtejsi duchowni.

 

Przemawiając w kościele anglikańskim św. Michała w Limerick nt. Kościoła przyszłości, hierarcha przypomniał, że nie był zadowolony z wielu aspektów wizytacji, zarządzonej przez Benedykta XVI, i jej wyników. Pomimo dobrych intencji, "zamroziła" ona - jego zdaniem - "odnowę Kościoła w Irlandii na kilka lat", a jej rezultaty były "rozczarowujące". Niektóre diecezje przez lata nie były obsadzone, a część wniosków, w tym racjonalizację liczby diecezji, odłożono na później.

Kościół w Polsce obiera irlandzki kurs?<<

Według abp. Martina potrzebny jest nowy styl formacji przyszłych księży. "Trudno jest wyeliminować kulturę klerykalną. Nie pojawiła się znikąd, w formacji seminaryjnej musimy więc zająć się jej korzeniami" - zaznaczył metropolita Dublina.

Odnosząc się do obecnej sytuacji Kościoła w Irlandii, przyznał, że "światełko w tunelu jest jeszcze bardzo daleko". Przestrzegł przed uwięzieniem Kościoła w jego przeszłości, choć musi on teraz żyć z owocami swych działań (lub ich braku), których nie da się wymazać.

Zauważył, że irlandzka kultura przestała być kulturą wspólnoty wiary i stała się kulturą silnie zsekularyzowaną. W życiu wielu ludzi wiara nie odgrywa już większej roli. Nie czują oni, by wpływała na ich skłonność do bycia dobrymi, uczciwymi i troskliwymi ludźmi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kościołem w tym kraju wstrząsnęła afera pedofilska. Teraz rozważają zmniejszenie liczby diecezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.