Kraków: bezdomni przygotowują się do pielgrzymki do Włoch

Kraków: bezdomni przygotowują się do pielgrzymki do Włoch
(fot. shutterstock.com // Roberto Dughetti [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Trwają ostatnie przygotowania do wyjazdu osób bezdomnych do Włoch. 30 podopiecznych krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio wyruszy 8 października na pielgrzymkę organizowaną w ramach Roku Jubileuszowego św. Ojca Pio.

Uczestnicy wyprawy wezmą udział w audiencji u Franciszka oraz odwiedzą miejsca związane ze św. Ojcem Pio. Oprócz Pietrelciny i San Giovanni Rotondo zwiedzą także Padwę, Monte Sant’Angelo, Asyż i Alwernię.

W centrach Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie przygotowywane są wyprawki dla pielgrzymów. Wszyscy otrzymają jednakowe kurtki, t-shirty oraz czapeczki z logiem Dzieła. Z garderoby działającej na co dzień w Dziele Pomocy wybierane są potrzebne ubrania.

DEON.PL POLECA

- Bagaży jest niewiele, bo życie na ulicy uczy minimalizmu. Ale wszystko, co potrzebne, na pewno znajdzie się w walizkach. A pątnicy bez domu mniej troszczą się o to, co zabiorą, a bardziej o to, z czym wrócą od Ojca Pio - mówi Małgorzata Kokot, pracownik Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Bezdomni pielgrzymi wiążą z pielgrzymką duże nadzieje. Liczą, że udział w wyprawie do Włoch przyniesie im nowe siły do wychodzenia z bezdomności oraz będzie okazją do podziękowania za wszystkie pozytywne zmiany, których już dokonali.

Sukces akcji Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. "Wyniki przekroczyły oczekiwania" >>

Pani Dominika, która przygotowuje się do wyjazdu, jeszcze niedawno trwała w nałogu bez dachu nad głową. Dziś mieszka w mieszkaniu wspieranym Dzieła Pomocy i ma stałą pracę. - W Ojcu Pio jest siła. Włożyłam wiele wysiłku w wyjście z bezdomności, ale gdyby nie on, sama nie dałabym rady. Będę go też prosić o dalszą opiekę, bo przede mną wciąż wiele wyzwań - mówi p. Dominika.

Wśród uczestników pielgrzymki są osoby zarówno objęte programem mieszkań treningowych Dzieła, jak i przebywające na co dzień w przestrzeni ulicznej i schroniskach. - Moją nadzieją jest powrócić z chęcią, potrzebą przebaczania nie tylko w modlitwie, ale tak zwyczajnie na co dzień, na zewnątrz. Chyba głównie o tym myślę - podsumowuje p. Wojciech.

Z osobami bezdomnymi w drogę wyruszą pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz bracia kapucyni. - Wierzę, że dla nas wszystkich pielgrzymka będzie pięknym doświadczeniem żywego Kościoła, a relacje, budowane na tym doświadczeniu, dadzą w przyszłości wymierne rezultaty w postaci zmiany na lepsze życia osób bez domu - mówi br. Grzegorz Marszałkowski, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

To już druga taka pielgrzymka organizowana przez Dzieło. W 2016 roku podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio uczestniczyli w Europejskich Rekolekcje Radości i Miłosierdzia, które dla osób bezdomnych zorganizowano w Watykanie. Oprócz spotkania z Papieżem Franciszkiem pielgrzymi odwiedzili miejsca związane z kapucyńską duchowością.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 14 lat pomaga osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością w Krakowie. Oprócz łaźni, pralni, garderoby i specjalistycznej pomocy socjalnej, psychologicznej czy doradztwa zawodowego prowadzi również 7 mieszkań wspieranych, w których osoby i rodziny bez domu przygotowywane są do samodzielnego zamieszkania. Organizacja angażuje się również w akcje społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: bezdomni przygotowują się do pielgrzymki do Włoch
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.