Krakowscy wolontariusze zbierają na ambulans dla bezdomnych

Krakowscy wolontariusze zbierają na ambulans dla bezdomnych
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

Fundacja Przystań Medyczna, która pomaga osobom bezdomnym zbiera fundusze na ambulans. Pojazd byłby nie tylko pomocą w przewożeniu osób do szpitali czy miejsc noclegowych, ale także miejscem badań w terenie w czasie jesienno-zimowym.

Fundacja Przystań Medyczna działa przede wszystkim w terenie Plant. W każdą środę lekarze są obecni na spotkaniach wspólnoty Sant’Egidio i niedzielę podczas akcji "Zupa na plantach" - od 18:30 aż do ostatniej osoby potrzebującej pomocy. Wolontariusze prowadzą także konsultacje w schroniskach i noclegowniach, a także w innych miejscach na prośbę streetworkerów.

>> Co tydzień jedzą na Plantach zupę z osobami bezdomnymi. Teraz uratowali ich dziecko

- W takiej sytuacji posiadanie ambulansu byłoby ważnym punktem w naszym rozwoju - mówi Mateusz Gajda, wiceprezes zarządu Fundacji Przystań Medyczna.

- Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której istnieje konieczność przewiezienia osoby chorej na SOR lub do noclegowni, ale nie jest to stan uzasadniający wezwanie ambulansu z systemu - dodaje.

Członek fundacji zauważa także, że ambulans byłby także miejscem do wykonywania badań w zimowych warunkach.

- Proszę sobie wyobrazić bezdomnego, który ma rozległą ranę na udzie i musi ściągnąć z siebie masę ubrań, które nosi, żeby nie zamarznąć. Po drugie jest to sezon infekcyjny, a nie sposób jest zbadać osobę w tak niskiej temperaturze, szczególnie, że większość wymaga osłuchania klatki piersiowej - opisuje Gajda.

>> Chodźże na Planty! Pierwsze urodziny Zupy na Plantach

Głównym zajęciem fundacji jest obecnie pomoc przedmedyczna osobom bezdomnym. Każde wyjście nadzoruje lekarz, który także pomaga zaopatrzyć medycznie naszych podopiecznych. Z powodu specyfiki grupy, najwięcej czasu zajmuje opatrywanie rozległych ran kończyn dolnych, które często upośledzają funkcjonowanie i uniemożliwiają podjęcie jakiejkolwiek aktywności osób żyjących na ulicy.

- Kiedy zaczynaliśmy pracę na Plantach wydawało nam się, że tylko nieliczna grupa osób była wyjęta z opieki medycznej oferowanej w Krakowie dla bezdomnych. Teraz wiemy, że tak naprawdę jedynie nieliczne osoby są nią objęte. Obecnie zaopatrujemy średnio 30 osób na wyjście, co daje ok. 3000 w ciągu roku - relacjonuje wiceprezes.

W tym roku fundacja ponownie odpowiadać będzie za medyczną pomoc podczas Światowych Dni Ubogich Archidiecezji Krakowskiej.

- Staramy się, aby pomoc była jak najbardziej kompleksowa i obejmowała wszelkie potrzeby zdrowotne naszych podopiecznych, co nie jest łatwe - podkreśla M. Gajda.

Po półtora rocznej działalności w fundacji Mateusz Gajda zauważa, że "bezdomni to bardzo wdzięczni pacjenci".

>> 5 najczęściej spotykanych mitów o bezdomnych. Pora je obalić!

- Bardzo rzadko spotykamy się z agresją na Plantach czy roszczeniowością tych osób. Większość z nich dziękuje za to, że jesteśmy, za to, że istnieje taka forma pomocy. Myślę, że największą wartością jest dla nich to, że ktoś do nich wyszedł, podał rękę i nie stara się ich na pierwszy rzut oka zganić, ale przez wzajemny szacunek stara się wypracować zmiany - podsumowuje M. Gajda.

Wsparcia na zakup ambulansu dla Fundacji Przestań Medyczna można udzielić poprzez darowizny bezpośrednio na konto fundacji: 40 1090 2590 0000 0001 3468 3583 lub przez formy online opisane na stronie www.przystanmedyczna.org w zakładce "Wesprzyj nas".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krakowscy wolontariusze zbierają na ambulans dla bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.