Kraków. Miasto chce sprzedać kościół za 7,7 mln. Chętna jest nie tylko krakowska kuria

Kraków. Miasto chce sprzedać kościół za 7,7 mln. Chętna jest nie tylko krakowska kuria
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie przy ul. Kopernika. Fot. Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0
Źródło: Interia.pl / mł

Kto kupi od miasta kościół przy ul. Kopernika? Władze Krakowa nabyły go razem z terenami należącymi do Szpitala Uniwersyteckiego pod koniec 2022 roku. Teraz chcą sprzedać wycenioną na 7,7 mln zł świątynię.

Jak poinformowała Interia.pl, zakupem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest zainteresowana krakowska kuria oraz Katolicki Kościół Narodowy. Rozmowy trwają, ale nie wiadomo, kiedy nastąpi ich finał i kto ostatecznie zostanie nowym właścicielem kościoła. 

Kraków kupił kościół, teraz chce go sprzedać za miliony złotych 

Decyzja o wykupie atrakcyjnych terenów w centrum miasta, na których do niedawna znajdowała się siedziba Szpitala Uniwersyteckiego, zapadła już w 2018 roku. Krakowscy urzędnicy zdecydowali się kupno gruntów za ponad 280 mln zł. Na zakupionym terenie poza budynkami szpitala znajdował się też kościół, nad którym opiekę władze szpitala powierzyły Bractwu Kapłańskiemu Świętego Piotra. Należą do niego księża katoliccy, a zgromadzenie ma zgodę papieża Franciszka na odprawianie mszy św. oraz sprawowania sakramentów według rytu przedsoborowego.

Jak podaje Interia, bractwo także było zainteresowane przejęciem kościoła. - Kiedy dowiedzieliśmy się, że kuria chce przejąć to miejsce, zdecydowaliśmy się zrezygnować z ubiegania o przejęcie świątyni - wyjaśnił Interii ksiądz Marcin Kostka z Bractwa Kapłańskiego. 

Trwają rozmowy z krakowską kurią

Czy kościół zostanie odkupiony przez krakowski Kościół? Jak na razie tego nie wiadomo. Swoją propozycję złożył także Katolicki Kościół Narodowy, a jego biskup Adam Rosiek nie chce na razie zdradzać szczegółów rozmów. Jak dotąd wiadomo jednak, że wyceniona na 7,7 mln zł świątynia może zostać odkupiona lub wymieniona za inne grunty. Tej drugiej opcji chcą krakowscy urzędnicy, a wśród proponowanych przez nich terenów są grunty w Witkowicach, których odstąpienie przez Kościół umożliwiłoby utworzenie tam dużego parku.

DEON.PL POLECA

- Deklaracja prezydenta była taka, że ma być dokonana zamiana gruntów. Prezydent deklarował także, że wszystko zostało już uzgodnione ze stroną kościelną - mówi w rozmowie z Interią Dominik Jaśkowiec, miejski radny. - Moim zdaniem taka zamiana, w której miasto przekazuje kościół, a w zamian otrzymuje inną nieruchomość czy teren o tej samej wartości, jest akceptowalna. Nie wyobrażam sobie natomiast sytuacji, w której Kościół miałby dostać z tego tytułu jakąś bonifikatę, tak jak było to w latach ubiegłych - mówi.

Rzecznik kurii: czekamy na odpowiedź urzędu

 - Jesteśmy zainteresowani pozyskaniem kościoła. Przekazaliśmy władzom miasta wykaz terenów, które możemy przekazać w zamian. To kilka różnych propozycji. Teraz czekamy na odpowiedź ze strony urzędu - mówi Interii ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy krakowskiej kurii. Jak dodaje, nie chce rozmawiać o szczegółach. 

Jak dotąd wiadomo, że do spotkania pomiędzy prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim a krakowskim metropolitą abp Markiem Jędraszewskim doszło w marcu 2020 r. Arcybiskup wyszedł z propozycją przejęcia świątyni, ale w cenie z bonifikatą, która miałaby wynieść 98 proc. Jednak prezydent Krakowa nie zgodził się na takie rozwiązanie i zaproponował wymianę kościoła za ziemię w Witkowicach.

Źródło: Interia.pl / mł

 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

To najoryginalniejsza mapa Krakowa, jaka powstała. I jedyny przewodnik po Mieście Królów, jakiego potrzebujesz.

Kraków to nie tylko monumentalne wawelskie mury, nastrojowe kawiarnie i tętniące życiem targowiska. W królewskim grodzie tajemnicę skrywa każda kamienica, nawet...

Skomentuj artykuł

Kraków. Miasto chce sprzedać kościół za 7,7 mln. Chętna jest nie tylko krakowska kuria
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.