Kraków: Pięcioro ochrzczonych i 23 bierzmowanych dorosłych u dominikanów

Kraków: Pięcioro ochrzczonych i 23 bierzmowanych dorosłych u dominikanów
fot. facebook.com / Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
10 miesięcy temu
KAI / sz

W sobotę w ramach dziesiątego rocznika przygotowania do chrztu i bierzmowania, prowadzonego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, chrzest przyjęły trzy osoby z grupy anglojęzycznej, a tydzień wcześniej dwie osoby z grupy polskojęzycznej. Dominikanie udzielili też bierzmowania 23 dorosłym kandydatom.

Co roku w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym, działającym przy krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów, do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego przygotowują się dwie grupy: jedna do chrztu, a druga do bierzmowania i pierwszej Komunii św.

Choć zazwyczaj w kursie uczestniczą cudzoziemcy i imigranci, tegoroczną nowością była oddzielna grupa anglojęzyczna, która prowadzona była przy kościele św. Idziego pod Wawelem. Jest to jedyne miejsce w Krakowie, w którym odbywają się coniedzielne Msze święte w języku angielskim, siłą rzeczy skupia więc katolików, którzy mieszkają na stałe w Polsce, a nie posługują się jeszcze swobodnie naszym językiem.

Dominikanom w przygotowaniach pomaga grupa tzw. katechistów - katolików już ochrzczonych, którzy z katechumenami dzielą się swoją wiarą i jej przeżywaniem w codziennym życiu w świecie: są to studenci, doktoranci czy po prostu osoby świeckie, ale także małżeństwa z różnym stażem. Od kilku lat w kursie aktywnie pomagają także dominikańscy diakoni i bracia studiujący w Krakowie teologię.

- By pokonać tę drogę, potrzeba przewodnika i osób, które pomogą iść. Dlatego katechumenat przeżywa się w grupie katechumenów i chrześcijan wraz z duszpasterzem. Pierwsi przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Pozostali mają pomóc poznać, zrozumieć i żyć wiarą - tłumaczy o. Łukasz Miśko OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Dotychczas uczestnicy przygotowania do chrztu otrzymywali sakramenty w Wigilię Paschalną, u progu Wielkanocy, a kandydaci do bierzmowania pięćdziesiąt dni później, w wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku z rąk krakowskich biskupów. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, sakramentów udzielili - za zgodą i na polecenie metropolity krakowskiego - sami ojcowie dominikanie w swojej bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej.

Przygotowanie prowadzone przez dominikanów trwa przez cały rok akademicki - aby w nim uczestniczyć, należy zapisać się we wrześniu poprzez stronę www.liturgia.dominikanie.pl i uczęszczać na cotygodniowe spotkania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Redakcja Anna Piecuch
10,94 zł
19,89 zł
Pamiątkowy albumik dla maluszka z okazji jego Chrztu Świętego. Fragmenty tekstów z liturgii chrztu, wierszyki, ilustracje i miejsca na życzenia i fotografie rodzinne sprawią, że w każdym wieku z przyjemnością będzie można sięgnąć po tę...

Skomentuj artykuł

Kraków: Pięcioro ochrzczonych i 23 bierzmowanych dorosłych u dominikanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.