Kryzys klimatyczny wynika z chciwości i egoizmu. Afrykański kardynał napisał o tym wprost

Kryzys klimatyczny wynika z chciwości i egoizmu. Afrykański kardynał napisał o tym wprost
Ilustracja: Mircea Moira, Depositphotos.com
KAI / mł

Kryzys klimatyczny prowadzi „do zniszczenia naszej planety, do zniszczenia życia ubogich i do krzywdy przyszłych pokoleń” - napisał w   artykule dla brytyjskiego magazynu „The Tablet” kongijski kardynał Fridolin Ambongo Besungu. 

Kardynał uważa, że spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne są „grzechem strukturalnym” i „moralnym skandalem”. Sprzyja temu „bezduszna obojętność i egoistyczna chciwość”. Podkreślił, że Afryka wzywa światowych przywódców, liderów biznesu i decydentów do wysłuchania „krzyku ubogich i krzyku ziemi”.

DEON.PL POLECA
Zdaniem kardynała, „za kryzys klimatyczny w dużej mierze jest odpowiedzialna globalna Północ” i dlatego musi mieć swój „sprawiedliwy udział w jego rozwiązaniu”. Oznacza to przejęcie inicjatywy w zakresie redukcji emisji, zapewnienie finansowania na rzecz dostosowania do zmian klimatu, strat i szkód oraz pomoc krajom globalnego Południa w osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju.

Oznacza to przejęcie inicjatywy w zakresie redukcji emisji, zapewnienie finansowania na rzecz dostosowania do zmian klimatu, strat i szkód oraz pomoc krajom globalnego Południa w osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju. „Rozwiązania tego kryzysu nie powinny być kontynuacją obecnego podejścia business-as-usual”, napisał kard. Ambongo. Tłumaczył, że to podejście jest „w pierwszej kolejności odpowiedzialne za stworzenie problemu” i w ostatecznym rachunku służy jedynie „wzbogaceniu bogatych narodów i jednostek kosztem ubogich na świecie”.

Ostatnie fale upałów w północnej Afryce spowodowały ogromne straty i zniszczenia społeczne i gospodarcze, pobiły rekordy temperatury i poważnie zakłóciły systemy rolnicze i żywnościowe w regionie, który już głoduje - przypomniał kardynał. Na początku roku burze i cyklony spustoszyły południową Afrykę i Madagaskar. A Afryka Wschodnia stoi przed „najgorszym kryzysem żywnościowym od pokolenia”, wywołanym przez ekstremalną suszę. W Afryce Zachodniej zalewane są całe miasta; konflikty, które tlą się od lat, zaostrzają się z powodu przesiedleń spowodowanych klimatem.

Jako obiecujące rozwiązania kard. Ambongo wskazał kluczowe zasady katolickiej nauki społecznej, takie jak dobro wspólne, sprawiedliwość społeczna między pokoleniami, troska o „wspólny dom”, czy „opcja preferencyjna na rzecz ubogich”. 62-letni kard. Ambongo jest również wiceprzewodniczącym Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru (SECAM) i przewodniczącym komisji SECAM ds. sprawiedliwości, pokoju i rozwoju.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kryzys klimatyczny wynika z chciwości i egoizmu. Afrykański kardynał napisał o tym wprost
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.