Kryzys powołań. Dlaczego jest mniej księży?

Kryzys powołań. Dlaczego jest mniej księży?
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Mała liczba księży w dzisiejszych czasach to nie tylko problem braku odpowiedzi na powołanie do kapłaństwa. Dotychczasowy rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie ks. Krzysztof Łuszczek uważa, że problem dotyczy nie tylko powołanych do kapłaństwa, ale też powołanych do innych życiowych misji – bycia ojcem, matką, mężem, żoną. „Ludzie boją się dziś brać odpowiedzialność, boją się, że wierność ich przerasta, i wycofują się” – zauważa były rektor.

Dziś, jeśli ktoś wstępuje do seminarium, musi być odważny nie tylko ze względu na indywidualną decyzję, ale także szerszy kontekst społeczny, w którym funkcjonuje Kościół – dodaje rektor.

W Szczecinie w sobotę 25 czerwca tylko dwóch kandydatów powiedziało „tak” Jezusowi i przyjęło święcenia kapłańskie. Ich pierwszą misją będą parafie w Kamieniu Pomorskim i Myśliborzu, do których według pierwszych dekretów, zostali posłani.

– Chcemy oddawać swoje życie i spalać się dla Pana Boga i dla drugiego człowieka, bo to Bóg nas powołał i uzdalnia do wszystkiego – mówią nowo wyświęceni księża archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

DEON.PL POLECA

– Skoro Pan Bóg powołuje i zaprasza, to też udzieli łask potrzebnych ku temu. A jeśli nawet seminarium miałoby się nie skończyć święceniami, to z doświadczenia wiem, że seminarium jest naprawdę dobrym czasem, ponieważ kształtuje nie tylko ku kapłaństwu, ale też nasze człowieczeństwo – podkreśla ks. Jakub Sierociński z parafii św. Klary w Dobrej koło Nowogardu.

– Wychodzimy z otwartym sercem, służyć Kościołowi, Panu Bogu i drugiemu człowiekowi – mówi ks. Marek Kuligowski z parafii Matki Bożej Różańcowej w Wełtyniu koło Gryfina i dodaje, że jakiś czas temu przygotowujący się do kapłaństwa otrzymali pytanie, czy są gotowi na męczeństwo. – Dzisiejszy świat do tego w jakąś stronę prowadzi; nagonka na Kościół jest w jakiś sposób męczeństwem dla księży – uważa ks. Kuligowski.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Legutko, Marta Wielek

Biografia ks. Dolindo Routolo, niezwykłego włoskiego kapłana, który doświadczał spotkań z Jezusem i spisywał je w swoim dzienniku. Podczas jednego z objawień Jezus przekazał mu słowa niezwykłej modlitwy, która dzisiaj jest niezwykle popularna – „Jezu,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kryzys powołań. Dlaczego jest mniej księży?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.