Abp Ryś do księży: skupiajcie więcej uwagi na Słowie Bożym niż na dekretach

Abp Ryś do księży: skupiajcie więcej uwagi na Słowie Bożym niż na dekretach
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

- Żaden dekret do niczego was nie zmusi. Żadne pismo podpisane przeze mnie i podbite pieczątką nie ma żadnej mocy sprawczej. Jedyna moc sprawcza, która faktycznie uruchamia nasze zaangażowanie po stronie Boga w dziejach zbawienia jest w tym Słowie 0 mówił abp Grzegorz Ryś.

W środę w południe w katedrze łódzkiej celebrowana była msza święta posłania, w której uczestniczyli księża proboszczowie odchodzący na emeryturę oraz duchowni, którzy w tym roku zmienią dotychczasowe miejsce swojego posługiwania.

Eucharystię w łódzkiej katedrze wraz z metropolitą łódzkim celebrował bp Marek Marczak oraz kapłani obecni w świątyni.

W homilii abp Ryś zwracając się do duchownych obecnych w świątyni podkreślił, że jedyna moc sprawcza, która faktycznie uruchamia nasze zaangażowanie po stronie Boga w dziejach zbawienia jest w Bożym Słowie. - Kiedy nie doświadczamy wstrząsu, otwierając Słowo, kiedy nie jesteśmy przygotowani i otwarci na jego moc - to dekrety biskupie nic nie znaczą - podkreślił kaznodzieja.

Abp Ryś do księży: skupiajcie więcej uwagi na Słowie niż na dekretach

- Można podporządkować się zewnętrznie, ale wcale w nowym miejscu nie zawalczyć o lud Boży. Namawiałbym wszystkich tu obecnych księży, żebyście dzisiaj więcej uwagi skupili na Słowie niż na dekretach, które dostajecie - zachęcał łódzki pasterz.

Zapowiedział, że pod koniec wakacji nastąpią jeszcze kolejne zmiany jeśli chodzi o miejsca posługiwania księży.

Przed błogosławieństwem abp Ryś wręczył Złoty Krzyż Archidiecezji Łódzkiej s. Marii Gruszce, służebniczce, posługującej od 7 lat w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, a odchodzącej zgodnie z decyzją przełożonych zakonnych na inną placówkę. Dziękował jej za posługę wykonywaną dla Kościoła Łódzkiego.

Metropolita łódzki podziękował również odchodzącym na emeryturę proboszczom, a następnie wręczył kapłanom dekrety na parafie udzielając błogosławieństwa na posługę w nowych miejscach i przy nowych zadaniach.

Co roku w czerwcu, w wielu diecezjach, odbywają się zmiany personalne w parafiach. Jest to podyktowane tym, że każdy kapłan w swojej posłudze oddaje się do dyspozycji biskupa, który posyła go, do posługi duszpasterskiej tam, gdzie jest aktualnie taka potrzeba.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś do księży: skupiajcie więcej uwagi na Słowie Bożym niż na dekretach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.