Ks. Bartosz Rajewski podaje 8 powodów, dlaczego zachęca do noszenia maseczki

Ks. Bartosz Rajewski podaje 8 powodów, dlaczego zachęca do noszenia maseczki
(fot. facebook.com/bartek.rajewski)

- Moje zdjęcie w maseczce z apelem o zakrywanie nosa i ust wywołało bardzo wiele pozytywnych reakcji. Pojawiły się też pojedyncze reakcje negatywne, wyrażone w komentarzach i wiadomościach prywatnych. Zdarzyły się również dwie osoby, których zdjęcie zgorszyło - napisał na Facebooku.

Dlatego spieszę z wyjaśnieniem intencji i motywacji, które spowodowały, że dopuściłem się tak "haniebnego czynu" (jak napisała pewna pani).

Otóż uznałem, że zamieszczę zdjęcie w maseczce, ponieważ:

1. podzielam opinię 99% naukowców i lekarzy, którzy uważają, że ma to sens i jest potrzebne;
2. sam uważam, że jest to korzystne i słuszne, choć niewygodne;
3. biorę "na poważnie" zalecenia specjalistów, ponieważ pokornie uznaję, że mają obłędnie większą wiedzę w tym temacie niż ja;
4. tak podpowiada mi zdrowy rozsądek (rozum), a wola nie stawia oporu;
5. ważna jest dla mnie troska o zdrowie i życie innych, a także troska o siebie, swoje bezpieczeństwo i dobrobyt (tak, dobrobyt);
6. warto dawać dobry przykład, zwłaszcza gdy jest się obserwowanym przez tysiące fejsbukowych znajomych i nieznajomych;
7. w czasach niemal powszechnego nieposłuszeństwa, warto dawać świadectwo posłuszeństwa Kościołowi, który również w kwestii zasad sanitarnych naucza i apeluje do rozsądku i sumień wszystkich swoich dzieci o przestrzeganie wszelkich wytycznych koronawirusowych (wybrane przykłady w pierwszym komentarzu);
8. i w końcu zmotywowały mnie do tego "haniebnego czynu" i "niegodnego kapłana świadectwa niewiary w Bożą moc nad wirusem" (jak napisała inna pani) zapomniane dzisiaj uczynki miłosierdzia co do duszy, które warto przypominać, bo mają swoje znaczenie i zastosowanie także w kwestii przestrzegania zasad sanitarnych: grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić.

I to by było na tyle. Z góry uprzedzam kolejne pytania i informuję, że nie zapłacił mi za to ani Bill Gates, ani George Soros, ani nawet sama Unia Europejska.

Radości i zdrowia wszystkim życzę. Uważajcie na siebie! 

 

Tekst ukazał się pierwotnie na Facebooku:

Proboszcz parafii na South Kensington w Londynie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
17,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Ks. Bartosz Rajewski podaje 8 powodów, dlaczego zachęca do noszenia maseczki
Komentarze (3)
AP
~Aleksander Pie
25 października 2020, 22:00
Podzielam opinię 1% naukowców i lekarzy, znachorów, którzy uważają, że noszenie maseczki może ma sens i pewnie jest potrzebne, ale nie jest do końca skuteczne. Od infekcji nie uciekniemy, jesteśmy na nie każdego dnia narażeni, czy chcemy tego czy nie. Wymiana maseczki jednorazowej, częste pranie maseczek wielorazowego użytku. Częsta higiena jamy ustnej (gdyż to co wydalimy wydychając zatrzyma się na maseczce o później zostanie wciągnięte przez nos). Poza tym dieta bogata w witaminy i minerały. Nawadnianie organizmu. Ruch na świeżym powietrzu. Mycie rąk przed posiłkiem. Zmiana przepoconej odzieży. Także częsta zmiana pościeli i ręczników którymi się wycieramy. Wietrzenie pomieszczeń przed spaniem. Jeśli zaś mamy podejrzenie, że mieliśmy kontakt z osobą zainfekowaną, po powrocie do domu umycie całego ciała od stóp do głowy (nie tylko rąk).
KN
Krzysiek Niepiekło
25 października 2020, 15:29
""Z góry uprzedzam kolejne pytania i informuję, że nie zapłacił mi za to ani Bill Gates, ani George Soros, ani nawet sama Unia Europejska."""" No, może chodzi tylko o uznanie "świątyni"
AE
~Anna Elżbieta
25 października 2020, 10:20
No i właśnie o to chodzi. Nieustannie trzeba przypominać, że „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” (Jan Paweł II, Encyklika Fides et ratio). Znamy to na pamięć. A jednak niektórzy próbują żyć tylko wiarą. No cóż.

Skomentuj artykuł

Ks. Bartosz Rajewski podaje 8 powodów, dlaczego zachęca do noszenia maseczki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.