Ks. Mirosław Tykfer: przymus relokacji już nie obowiązuje, ale co z naszym sumieniem?

Ks. Mirosław Tykfer: przymus relokacji już nie obowiązuje, ale co z naszym sumieniem?
(fot. youtube / przewodnik katolicki)

Niedawno przyjęto zapisy w Unii Europejskiej o dobrowolności relokacji uchodźców (nie jest już to przymus). Polska dyplomacja uznała to za swój sukces. Ksiądz Tykfer we wstępie do nowego numeru Przewodnika Katolickiego mówi, że ten przymus okazał się niewłaściwy i "dobrze się stało, że już nie obowiązuje", ale wymaga dalszej weryfikacji przez sumienie.

"Sumienie ma bowiem to do siebie, że niezależnie od okoliczności zewnętrznych, w których żyjemy, niezależnie od władzy, której podlegamy, ono podpowiada nam niejako od wewnątrz, co jest dobre, a co złe" - pisze ks. Tykfer.

Premier: nie będzie przymusowej relokacji uchodźców >>

Istnieje więc w tym kontekście odpowiedzialność, od której nie możemy się dystansować. "Jest ona pytaniem o to, co nam dzisiaj naprawdę sumienie podpowiada. Czy pozwala nam ono spokojnie stwierdzić, że z zasady i w każdym przypadku wystarczy pomagać uchodźcom tam, na miejscu, a nigdy tutaj? Czy pozwala odrzucić propozycję polskiego Episkopatu, aby uruchomić "korytarze humanitarne" do Polski?" - pyta ksiądz Tykfer.

DEON.PL POLECA

Powinniśmy zdobyć rzetelną i obiektywną wiedzę na temat migracji i integracji. "Tej wciąż zdecydowanie brakuje" - podsumowuje.

Ks. dr Mirosław Tykfer jest doktorem teologii fundamentalnej, którą ukończył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 2014 roku jest redaktorem naczelny "Przewodnika Katolickiego".

Zobacz rozmowę ks. Tykfera z bratem Aloisem ze wspólnoty Taizé m.in o kwestii uchodźców:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Ks. Mirosław Tykfer: przymus relokacji już nie obowiązuje, ale co z naszym sumieniem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.