Ks. Pawlina: Teologia kojarzy się z wykładami. My chcemy wyjść z nią w środek miasta

Ks. Pawlina: Teologia kojarzy się z wykładami. My chcemy wyjść z nią w środek miasta
Warszawski Festiwal Teologiczny odbędzie się w dniach 5-8 maja. Fot. Jacek Kadaj / Depositphotos.com
PAP / mł

Warszawski Festiwal Teologiczny proponuje głębszą refleksję nad sensem swojego życia zarówno wierzącym jak i niewierzącym. Chcemy wyjść z teologią w sam środek miasta, do ludzi - powiedział PAP rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny odbędzie się od 5 do 8 maja pod hasłem "Zrozumieć więcej, uwierzyć mocniej". Jak zaznaczył ks. prof. Pawlina, celem festiwalu jest "pokazanie, że Bóg jest pośród swojego ludu". - Najczęściej teologia kojarzy się z wykładami, biblioteką i wielkimi księgami a my chcemy wyjść z teologią w sam środek miasta, do ludzi - zastrzegł.

DEON.PL POLECA

Dodał, że teologia nie jest tylko teorią, która interesuje wyłącznie tych, którzy chcą zostać kapłanami albo prowadzą jakieś głębsze refleksje. - Jest próbą odpowiedzi na pytania egzystencjalne a więc problemy, które dręczą normalnych ludzi. Jeśli Akademia Katolicka w Warszawie ma wypełnić swoją posługę wobec ludzi, to wychodzimy do centrum Warszawy i mówimy: przyjdźcie, posłuchajcie, módlcie się z nami, dotykajcie piękna, które wam proponujemy - podkreślił.

Zdaniem duchownego "ostatnie miesiące, ale też dwa lata pandemii pokazały, że są rzeczy, które wymykają się nam". - Nie jesteśmy wcale tymi, którzy decydują o świecie. To jest wezwanie do pokory - ocenił.

Ks. prof. Pawlina podkreślił, że Warszawski Festiwal Teologiczny proponuje głębszą refleksję nad sensem swojego życia zarówno wierzącym jak i niewierzącym. Poinformował, że festiwal zainauguruje debata naukowa "Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara", której najważniejszym punktem jest refleksja o człowieku. Odbędzie się ona w czwartek 5 maja o godz. 11.00 w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Wieczorem 5 maja uczestnicy festiwalu będą mogli o godz. 19.30 w kościele akademickim św. Anny wziąć udział w modlitwie uwielbienia, animowanej przez zespół Mocni w Duchu.

W piątek 6 maja o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na wykład otwarty: "Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie", który odbędzie się ramach cyklu "Duchowość dla Warszawy" w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Gośćmi będą o. prof. Andrzej Derdziuk i dr hab. Dorota Kornas-Biela, oboje z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po wykładzie o godz. 20.00 w kościele Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście odbędzie się koncert "Artyści Bogu".

Sobota 7 maja rozpocznie się od mszy świętej o godz. 9.30 w kościele seminaryjnym. Odprawi ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po mszy odbędzie się dyskusja wokół problemu: "Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?". Głos zabiorą psychologowie: ks. prof. Romuald Jaworski i dr Szymon Grzelak.

W konferencji "Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja" swoją perspektywę przedstawią: dominikanin o. Tomasz Grabowski (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawielewicz ("Teobańkologia") i Agata Rujner ("Prawie Morały"). Również w sobotę biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha, który jest również historykiem sztuki, oprowadzi chętnych po warszawskiej Starówce w ramach "Spaceru teologicznego Varsovia sacra". Spacer wyruszy o godz. 16.00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny.

W niedzielę 8 maja rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina odprawi o godz. 9.00 mszę świętą w bazylice Świętego Krzyża. W południe społeczność Akademii Katolickiej wyruszy na Jasną Górę w autokarowej pielgrzymce. "Apel jasnogórski" o godz. 21.00 będzie ostatnim punktem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.(PAP)

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Surówka OP

Po co chodzimy do Kościoła? Czy Jezus wiedział, że jest Bogiem? Dlaczego liczymy grzechy? Czy zawsze powinniśmy przebaczać? Czy istnieje powołanie do samotności? – te pytania nurtują niejednego z nas. Pogotowie teologiczne to książka, w...

Skomentuj artykuł

Ks. Pawlina: Teologia kojarzy się z wykładami. My chcemy wyjść z nią w środek miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.