Ks. Piekut ukarany za przestępstwa seksualne

Ks. Piekut ukarany za przestępstwa seksualne
Watykańska dykasteria ukarała duchownego za przestępstwa seksualne wobec osób nieletnich.
KAI / slo

Ks. Ryszard Piekut, kapłan diecezji płockiej, za nieprzestrzeganie wyroku Kongregacji Nauki Wiary, został w dniu 3 października ukarany karą suspensy, zakazującej pełnienia funkcji kapłańskich oraz noszenia stroju duchownego: "Nałożona kara jest skutkiem złamania przez ks. Piekuta wyroku nałożonego na niego w 2010 r. przez Kongregację Nauki Wiary" - poinformowała KAI rzeczniczka płockiej kurii dr Elżbieta Grzybowska.

Watykańska dykasteria ukarała duchownego za przestępstwa seksualne wobec osób nieletnich.

W komunikacie Kurii Diecezjalnej Płockiej z dnia 7 października informowano, że biskup płocki Piotr Libera z dniem 3 października nałożył na ks. Ryszarda Piekuta, od 2010 r. kapelana w klasztorze klauzurowym mniszek klarysek kapucynek w Brwinowie (w archidiecezji warszawskiej) karę suspensy. Z powodu nałożonej suspensy duchowny ten nie może wykonywać żadnych aktów wynikających z władzy święceń oraz nosić stroju duchownego.

"Nałożona kara jest skutkiem złamania przez ks. Piekuta wyroku nałożonego na niego w 2010 r. przez Kongregację Nauki Wiary. Kapłan ten ma dożywotni zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą, mimo tego prowadził wielokrotnie rekolekcje w parafiach, w których uczestniczyły także dzieci i młodzież. Zgodnie z procedurą kanoniczną, o zaistniałej sytuacji zostanie niezwłocznie poinformowana Kongregacja Nauki Wiary", czytamy w komunikacje podpisanym przez dr Grzybowską, rzeczniczki Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Z kolei komunikat z dnia 8 października zawiera dopowiedzenie, że informacje o prowadzeniu przez ks. Ryszarda Piekuta rekolekcji z udziałem dzieci i młodzieży, pomimo zakazu Kongregacji Nauki Wiary, dotarły do biskupa płockiego kilka dni temu. - "Po ich uzyskaniu biskup niezwłocznie podjął decyzję o zasuspendowaniu tego duchownego" - dodaje rzeczniczka.

Ks. Ryszard Piekut, kapłan diecezji płockiej, został w 2010 r. ukarany przez Kongregację Nauki Wiary za przestępstwa o charakterze seksualnym przeciw osobom nieletnim. Trafił wówczas do klasztoru klauzurowego mniszek klarysek kapucynek w Brwinowie w archidiecezji warszawskiej. O jego sytuacji, za pośrednictwem dziekanów, zostali poinformowani wszyscy księża w diecezji płockiej. Ks. Piekut, mimo nałożonej kary, wielokrotnie prowadził rekolekcje i nabożeństwa w parafiach, w tym z udziałem dzieci i młodzieży.

Bp Libera, natychmiast gdy się o tym dowiedział, ukarał duchownego karą suspensy, zabraniającej wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń oraz noszenia stroju duchownego. O karze poinformowana została przełożona domu zakonnego w Brwinowie oraz kard. Kazimierz Nycz, biskup miejsca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Piekut ukarany za przestępstwa seksualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.