Ks. prof. Kloch: Navarro-Valls wzorem rzecznika prasowego

Ks. prof. Kloch: Navarro-Valls wzorem rzecznika prasowego
(fot. PAP / EPA / FILIPPO MONTEFORTE)
KAI / ml

Joaquin Navarro-Valls dokonał rewolucji w komunikacji Watykanu z mediami i, ze względu na swój profesjonalizm, pozostanie wzorem rzecznika prasowego - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Józef Kloch, wieloletni rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

Jak wspomina w rozmowie z KAI były rzecznik KEP ks. prof. Józef Kloch, Joaquin Navarro-Valls był wzorem profesjonalizmu w pełnieniu funkcji rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej i budowaniu relacji z dziennikarzami, dla których zawsze miał czas i którym nieustannie służył pomocą i informacjami.
- Widać było, że szanował dziennikarzy i lubił swoją pracę. O jego profesjonalizmie świadczyło też to, że potrafił stawiać wymagania Stolicy Apostolskiej. Kiedy złożono mu propozycję objęcia funkcji rzecznika prasowego, postawił jeden warunek: dostęp do papieża o każdej porze dnia i nocy, bez żadnych pośredników.
Warunek ten został spełniony, choć Navarro-Valls podkreślał, że nigdy nie przeszkadzał Janowi Pawłowi II w czasie modlitwy - mówi ks. Kloch. Jak podkreśla, Navarro-Valls cieszył się zaufaniem Jana Pawła II. To z jego pomocą papież dokonywał analiz wizyt apostolskich pod kątem medialnym.
"Papież zawsze stawiał pytanie: jak mnie zrozumiały media? Jestem przekonany, że Navarro-Valls udzielał mu wyczerpujących odpowiedzi, a papież liczył się z jego opinią" - wspomina były rzecznik KEP.
Pytany o to, czy wybór Joaquina Navarro-Vallsa na stanowiska rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej, był symbolem otwarcia Watykanu na współpracę ze świeckimi, ks. Kloch przypomniał, że papież Jan Paweł II, który powierzył hiszpańskiemu dziennikarzowi tę misję, nie dzielił swoich współpracowników na duchownych i świeckich. Zauważył też, że pod pewnymi względami osobie świeckiej łatwiej jest sprostać temu zadaniu, niż duchownemu.
"Świecki ma wobec swoich przełożonych zobowiązania jedynie zawodowe. Osoba duchowna zawsze pozostaje też w strukturach hierarchii Kościoła. Z drugiej jednak strony świecki rzecznik ma większą trudność z przebiciem się przez pewne struktury kościelne. Ale tu Navarro-Valls był wyjątkiem".
Joaquin Navarro-Valls należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Funkcję rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej pełnił w latach 1984-2006. Zmarł w Rzymie, 5 lipca 2017 r.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Kloch: Navarro-Valls wzorem rzecznika prasowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.