Ks. Radosław Orchowicz przyjmie święcenia biskupie

Ks. Radosław Orchowicz przyjmie święcenia biskupie
Fot. Archidiecezja Gnieźnieńska / Youtube
PAP/ kb

Biskup nominat Radosław Orchowicz przyjmie święcenia biskupie w sobotę o godzinie 11.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Głównym konsekratorem będzie prymas Polski abp Wojciech Polak – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Radosław Orchowicz został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej 26 stycznia 2022 r.

Święcenia biskupie ks. Radosława Orchowicza 

W sobotę o godz. 11.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie przyjmie święcenia biskupie. Głównym konsekratorem będzie prymas Polski abp Wojciech Polak – poinformowało biuro prasowe KEP w komunikacie przekazanym w środę PAP.

Biskup nominat ma 52 lata. Jest doktorem teologii. W archidiecezji gnieźnieńskiej przez wiele lat pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży, pracował też w wydziale katechetycznym. Od 2011 r. był proboszczem parafii św. Józefa w Inowrocławiu.

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej. W miejscowym kościele NMP Różańcowej 8 lutego 1970 r. otrzymał sakrament chrztu świętego.

W Wysokiej skończył szkołę podstawową i naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego.

W latach 1994-1999 był wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 – wikariuszem parafii św. Wawrzyńca w Gnieźnie.

W latach 1998-2002 uczęszczał na Podyplomowe Studium Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza "Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego". W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w wydziale katechetycznym kurii metropolitalnej w Gnieźnie.

W 2011 r. został proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu.

W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił jeszcze funkcję kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu, wicedziekana dekanatu Inowrocław II, członka rady programowej archidiecezjalnego studium pastoralnego dla kapłanów i rady ekonomicznej seminarium duchownego oraz wizytatora katechetycznego. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Autor i zarazem relator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy przedstawia postać tego mało znanego kapłana ze Śląska w sposób nieszablonowy. Próbuje dokonać wglądu w jego życie – jak sam zaznacza we wstępie – uważnie wsłuchać...

Skomentuj artykuł

Ks. Radosław Orchowicz przyjmie święcenia biskupie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.