Ks. Strzelczyk: wszystko dokonuje się poprzez sakramenty

Ks. Strzelczyk: wszystko dokonuje się poprzez sakramenty
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

Jeżeli chodzi o tożsamość i przynależność do Chrystusa, to wszystko dokonuje się poprzez sakramenty inicjacji: chrzest, bierzmowanie i eucharystię – powiedział ks. dr Grzegorz Strzelczyk dodając, że „święcenia nie są do zbawienia potrzebne”. Teolog przemawiał podczas rozpoczętego dziś na Jasnej Górze Forum Świeckich w Kościele IMPULS.

Biskup nie będzie zbawiony „bardziej” ani „lepiej”, bo także do niego zbawienie przyszło przez sakramenty inicjacji – tłumaczył ks. Strzelczyk. Jeżeli ktoś je przyjął, to otrzymał nowe życie w Chrystusie – wskazywał w prelekcji zatytułowanej „Kim naprawdę są świeccy w Kościele”.

DEON.PL POLECA
Ks. Strzelczyk na Forum Świeckich w Kościele IMPULS

Ks. Strzelczyk tłumaczył, że czymś fundamentalnym jest świadomość tego, że jesteśmy Kościołem na mocy sakramentów inicjacji. Brak takiej świadomości, przestrzegł, może powodować dalsze problemy. „I po stronie świeckich, którzy się nie angażują, i po stronie duchownych, którzy są przekonani, że ich podstawowa tożsamość to jest tożsamość wynikająca ze święceń. a nie z włączenia w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa” – mówił duchowny.

Prelegent wyraził opinię, że tę teologiczną świadomość dobrze oddaje idea synodalności. „Jeżeli jesteśmy co do godności w Chrystusie równi, to jesteśmy równi – ze zróżnicowaniem funkcji - co do współodpowiedzialności” – powiedział teolog dodając, że wobec tego Kościół musi mieć odpowiadające tej prawdzie formy sprawowania władzy.

Rozpoczęte dziś na Jasnej Górze Forum Świeckich w Kościele „Impuls” wpisuje się w drogę synodalną, zainicjowaną przez papieża Franciszka. Celem wydarzenia jest inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością i aktywną rolą świeckich. W programie znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa.

Spotkanie odbywa się zarówno w wersji stacjonarnej jak i on-line poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową i transmisję na jasnogórskim YouTube a także w Radiu Jasna Góra. Konferencje odbywają się w Sali Papieskiej.

Forum organizuje Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bernard Cooke
Chrystus, Kościół, przyjaźń, wierność, symbole, rytuały. Czym w istocie są? Na czym polega ich fundamentalne znaczenie?
Wiedza teologiczna o sakramentach to wciąż dla wielu tajemnica i wyzwanie. Bernard Cooke w swojej książce - odwołując się...

Skomentuj artykuł

Ks. Strzelczyk: wszystko dokonuje się poprzez sakramenty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.