Ks. T. Halík krytykuje nadużywanie chrześcijańskiej retoryki przez populistów

Ks. T. Halík krytykuje nadużywanie chrześcijańskiej retoryki przez populistów
fot. Akademická farnost Praha – Salvátor / youtube.com
KAI / jk

Ks. Tomáš Halík, czeski socjolog i filozof religii, wzywa do przeciwstawienia się nadużywaniu chrześcijańskiej retoryki przez populistów, nacjonalistów i zwolenników „nieliberalnej demokracji”. „Europejska symfonia kulturowa nie potrzebuje chrześcijaństwa jako ideologii politycznej, ale jasnego, zrozumiałego i wiarygodnego chrześcijańskiego głosu oraz inspirującego ekumenicznego modelu jedności w różnorodności" – powiedział podczas tegorocznego ekumenicznego śniadania modlitewnego w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

„Potrzebny jest przykład synodalności – wspólne sposoby słuchania siebie nawzajem, szacunek, solidarność i współpraca” – powiedział ks. Halík podczas wydarzenia, które miało miejsce 6 czerwca br. W kontekście dzisiejszego zadania Kościoła, ks. Halík odniósł się również do rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie i roli rosyjskiego patriarchy prawosławnego Cyryla I w tym konflikcie. „Zatwierdzenie przez Rosję ludobójstwa jest zdradą Chrystusa i jest sprzeczne z Ewangelią” – powiedział teolog i zaapelował: „Chrześcijanie muszą głośno sprzeciwiać się temu na całym świecie”.

Nikt nie może służyć dwóm panom: Bogu i morderczemu agresorowi, ostrzegł ks. Halík patriarchę moskiewskiego. Zaznaczył, że przedstawiciele Kościoła nie powinni stać się marionetkami, ale nie powinni też być winni milczenia, obojętności, fałszywej neutralności lub dyplomatycznej ostrożności w duchu mądrości tego świata. „Tylko sprawiedliwy pokój połączony z prawdą i miłosierdziem może przynieść pokój na Ukrainie kraju, który dziś podpisuje swoją krwią wniosek o przystąpienie do rodziny wolnych narodów europejskich” – powiedział ks. Halík.

Ekumeniczne śniadanie modlitewne zostało zorganizowane przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Konferencję Kościołów Europejskich (KEK) wraz z polskim parlamentarzystą UE Janem Olbrychtem (EPL). Przewodniczący KEK, ks. Christian Krieger i przewodniczący COMECE bp Mariano Crociata powitali ponad 70 eurodeputowanych, a także chrześcijan współpracujących z instytucjami europejskimi w Brukseli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Nadszedł czas odmienionego Kościoła

  • Czy na naszych oczach umiera chrześcijaństwo?
  • Co się stało z ideami, które przez wieki dawały siłę i dynamikę wyznawcom Chrystusa?
  • Czy żyjemy w przełomowym dla naszej wiary i religijności momencie historii?
  • ...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. T. Halík krytykuje nadużywanie chrześcijańskiej retoryki przez populistów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.