Ksiądz fałszywie oskarżony o gwałt i okaleczenie dziecka? Prokuratura podjęła decyzję

Ksiądz fałszywie oskarżony o gwałt i okaleczenie dziecka? Prokuratura podjęła decyzję
1 miesiąc temu
KAI/PAP/mk

Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko księdzu oskarżonemu o gwałty i okaleczenie 12-letniej dziewczynki. O przestępstwo wobec nieletniej został oskarżony jej były partner.

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Krakowie, śledztwo w sprawie księdza z diecezji kieleckiej (powiat miechowski), oskarżonego o gwałt i okaleczenia 12-letniej wówczas Marii K., zostało umorzone. Po wykonaniu dodatkowych badań genetycznych, śledczy postawili zarzutów byłemu partnerowi kobiety.

Prokuratorzy ustalają, czy ksiądz nie padł ofiarą fałszywych oskarżeń, a były partner oskarżającej, trafił do aresztu.

Maria K. oskarżyła księdza o gwałt i okaleczenia, gdy była w wieku 12 lat. W związku z zawiadomieniem, prokuratura zabezpieczyła w śledztwie części garderoby. Najnowsze wyniki badań pozwoliły na stwierdzenie, że ślady na odzieży należą do byłego chłopaka kobiety, który przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Miał się dopuszczać kontaktów seksualnych z nastolatką od stycznia do maja 2015 roku, w miejscowości Książ Wielki.

Do odrębnego postępowania zostały wyłączone materiały w sprawie fałszywego oskarżenia księdza - w dalszym ciągu badana jest wersja przedstawiona przez Marię K.

Sprawa stała się głośna w marcu 2021 r., po wyemitowaniu programu w „Faktach TVN”. Wówczas rzecznik Kurii w Kielcach wyjaśniał, iż po otrzymaniu zgłoszenia w lipcu 2015 r., zgodnie z przewidzianą procedurą kościelną, zostało podjęte dochodzenie wstępne prowadzone przez Kurię Diecezjalną w Kielcach.

Po uzyskaniu informacji o wszczęciu postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Miechowie, zgodnie z zasadą, według której nie należy prowadzić równolegle postępowania wewnątrzkościelnego, postępowanie kanoniczne zostało zawieszone.

W prowadzonym przez prokuraturę śledztwie, ksiądz, o którym jest wyżej mowa, był przesłuchiwany w charakterze świadka. Nie postawiono mu żadnych zarzutów. W oświadczeniu poinformował Kurię o umorzeniu śledztwa.

Wobec byłego chłopaka Marii K. toczy się odrębne postępowanie, w którym zarzucono mu, że w lipcu br. groził śmiercią i przemocą osobie będącej świadkiem w głównej sprawie, badanej przez miechowską prokuraturę. Jak podał rzecznik PO, Dawid L. chciał zmusić świadka "do określonego zachowania w toczącym się postępowaniu karnym" i w związku z tym zarzutem L. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko przekazał PAP, że "ze sprawy zostały wyłączone materiały w sprawie ewentualnego fałszywego oskarżenia księdza, o popełnienie przestępstw seksualnych wobec pokrzywdzonej w wieku poniżej 15. roku życia, przy czym sprawca miał używać przemocy i groźby karalnej w celu doprowadzenia pokrzywdzonej do obcowania płciowego".

O nowym wątku w sprawie jako pierwszy poinformował w środę portal RMF24.

Krakowska prokuratura okręgowa do informacji medialnych odnosiła się już w marcu, wskazując, że materiał Faktów TVN "ma charakter jednostronny i wykazuje sprzeczność z faktycznym przebiegiem postępowania". Odpierała też zarzut Marii K., która mówiła, że podczas przesłuchania była "atakowana pytaniami.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ksiądz fałszywie oskarżony o gwałt i okaleczenie dziecka? Prokuratura podjęła decyzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.