Ksiądz podejrzany o wykorzystywanie seksualne ministrantów. Prokuratura prowadzi śledztwo

Ksiądz podejrzany o wykorzystywanie seksualne ministrantów. Prokuratura prowadzi śledztwo
(fot. depositphotos.com)
PAP / pp

Doprowadzenie czworga ministrantów poniżej 15. roku życia do poddania się innym czynnościom seksualnym, a także wysyłanie do jednego z nich sms-ów o treściach erotycznych, zarzuciła prokuratura księdzu z diecezji gliwickiej Damianowi K.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód. Postępowanie wszczęto w oparciu o zawiadomienie Delegata Biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży - podała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

"W toku postępowania ustalono, że w maju 2016 r. podejrzany zorganizował prywatne, kilkudniowe wyjazdy do Bukowiny Tatrzańskiej dla ministrantów jednej z gliwickich parafii. Tam, pod pozorem gry w karty ustalił zasadę, że przegrany otrzyma od niego klapsy wymierzane na pośladki. W trakcie śledztwa dwóch małoletnich pokrzywdzonych potwierdziło wskazane okoliczności" - podała w komunikacie prokuratura.

"W oparciu o treść zeznań małoletnich świadków ustalono także, że w październiku 2018 r. podejrzany Damian K. dopuścił się popełnienia dwóch kolejnych przestępstw na terenie jednej z tarnogórskich parafii. Pod pretekstem wymierzenia kary za zachowanie w szkole, dwojgu małoletnim chłopcom wymierzył klapsy" - dodali śledczy.

Z treści zawiadomienia złożonego przez Delegata Biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wynikało, że Damian K. został odsunięty od posługi duszpasterskiej.

Po przeprowadzeniu z podejrzanym czynności procesowych prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie duchownego. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w środę - podała prokuratura.

Ksiądz podejrzany o wykorzystywanie seksualne ministrantów. Prokuratura prowadzi śledztwo - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ksiądz podejrzany o wykorzystywanie seksualne ministrantów. Prokuratura prowadzi śledztwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.