Znany ksiądz przez lata wykorzystał dziesiątki kobiet. Zmuszał je do aborcji

Znany ksiądz przez lata wykorzystał dziesiątki kobiet. Zmuszał je do aborcji
Renato Poblete SJ (fot. 24horas.cl / youtube.com)

Gdy umarł, mówili że jest święty. Mało kto wiedział o jego podwójnym życiu, które prowadził przez niemal 50 lat.

Ks. Renato Poblete SJ był jednym z najbardziej rozpoznawalnych księży w Chile. Za życia kojarzony jako autor popularnych książek i felietonów, otrzymywał najwyższe państwowe odznaczenia i uchodził za narodową ikonę. Prezydent Chile po jego śmierci w 2010 roku mówił o nim jako o świętym. Dla wielu to nic dziwnego, bo popularny jezuita przez prawie dwadzieścia lat kierował potężnym ośrodkiem Hogar de Cristo, gdzie codziennie oferował pomoc tysiącom ubogich. Jego imieniem nazwano jeden z parków w stolicy Chile, gdzie postawiono mu pomnik. Nieliczni zdawali sobie sprawę z tego, że prowadził także podwójne życie i wykorzystał seksualnie kilkadziesiąt kobiet.

Raport ogłoszony przez chilijską kurię jezuitów ma ponad 400 stron i uwzględnia sto zeznań na temat wykorzystywanych osób. Zebrał je specjalista prawa karnego Waldo Brown. "Prosimy o przebaczenie za czyny wykorzystywania i za naszą ślepotę oraz zaniedbania" - oświadczył przełożony prowincji jezuitów w Chile ks. Cristian del Campo SJ. Raport przesłano do kurii generalnej jezuitów w Rzymie, a także do chilijskiej prokuratury.

"Renato Poblete Barth dopuszczał się wykorzystywania wielokrotnie, w sposób poważny i systematyczny, a chroniła go władza przyznana mu jako kapłanowi" - podkreślono w dokumencie z dochodzenia. Niechlubne czyny księdza Poblete trwały przez 48 lat, kiedy to jezuita wykorzystał 22 kobiety, w tym cztery nieletnie. Część z nich zmusił do aborcji, gdy zachodziły w ciążę.

Jedną z nich jest 53-letnia Marcela Aranda, dziś profesor teologii na Papieskim Katolickim Uniwersytecie w Chile. Była ofiarą księdza przez osiem lat i trzykrotnie nosiła jego dziecko, które musiała usuwać pod groźbami Poblete. Ksiądz nie tylko gwałcił ją, ale także zmuszał do uczestnictwa w orgiach. Zniewolił ją, gdy jeszcze była dzieckiem. Bez jej zeznań i odwagi, nie byłoby śledztwa. Na ujawnienie działań księdza wpłynęła również wizytacja papieskich wysłanników w Chile - abp Scicluny i księdza Jordiego Bartomeu, którzy jako pierwsi wysłuchali relacji prof. Arandy.

Zeznania ukazały cały system działania księdza Poblete, złożony z "przemocy, nadużycia władzy oraz emocjonalnej i psychologicznej manipulacji ofiarami, a także ich rodzinami". "Siła pieniądza połączona z publicznym szacunkiem i prestiżem kapłana, skutecznie umożliwiły mu dopuszczania się wykorzystania władzy do nadużyć względem kobiet" - dodawał prowincjał jezuitów w Chile.

Wydarzenia w chilijskim Kościele popularny portal Vatican Insider porównuje do tornado. Ujawnione wcześniej przypadki pedofilii i ich tuszowania przez biskupów doprowadziły do tego, że w maju 2018 roku na ręce papieża Franciszka dymisję złożyli wszyscy chilijscy hierarchowie. Papież przyjął rezygnację ośmiu z nich.

Znany ksiądz przez lata wykorzystał dziesiątki kobiet. Zmuszał je do aborcji - zdjęcie w treści artykułu

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Znany ksiądz przez lata wykorzystał dziesiątki kobiet. Zmuszał je do aborcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.