Ksiądz w czasie Mszy: strajkujący nauczyciele to swołocz. Proboszcz wydał oświadczenie

Ksiądz w czasie Mszy: strajkujący nauczyciele to swołocz. Proboszcz wydał oświadczenie
(fot. deposit photos)

Ojciec Kryspin w czasie homilii ostro skrytykował strajkujących nauczycieli. Do opuszczających świątynię zaczął krzyczeć: "wystarczy w stół uderzyć, a nożyce się odezwą".

Wydarzenie miało miejsce w czasie Mszy św. w intencji zmarłych pracowników i uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi, która odbyła się w parafii pw. św. Jadwigi.

Na Mszę przybyli obecni oraz emerytowani nauczyciele ośrodka wraz z uczniami i rodzicami. Zgodnie z relacją portalu 24legnica.pl, o. Kryspin Zenon Bernat - celebrans - w czasie homilii powiedział, że "nauczyciele pełnią misję i nie powinni pytać o pieniądze".

Oburzał się, że nauczyciele chcą podwyżek: "Jedną nauczycielkę zapytałem, dlaczego nie była na mszy. Odpowiedziała. że nie ma się w co ubrać do kościoła. Pytam ją, ile ma par butów. Ona: pięćdziesiąt. A sukienek? Ona: Po 15 w każdym kolorze. To co mają powiedzieć matki, które mają troje, czworo, pięcioro dzieci?"

Nazwał ich również "swołoczą, którą trzeba wypędzić". Po tych słowach opuścić kościół miało co najmniej siedem osób. O. Kryspin miał wołać za nimi do mikrofonu, że "wystarczy w stół uderzyć, a nożyce się odezwą".

Słowa celebransa wywołały reakcję jego współbraci. Roch Dudek OFM, wikariusz parafialny u złotoryjskich franciszkanów, napisał na Facebooku: "chciałbym po prostu dzisiaj ucałować stopy wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci słowami, które padły dziś w naszym kościele...", linkując do filmiku, na którym papież Franciszek całuje stopy południowo-sudańskich polityków.

Następnie na stronie parafii pojawiło się oświadczenie podpisane przez Rocha Dudka OFM, wikariusza, oraz Bogdana Koczora OFM, proboszcza:

W związku z kazaniem, które w dniu 12 kwietnia wygłosił w naszym kościele o. Kryspin, jako parafia św. Jadwigi i wspólnota franciszkanów chcemy zdecydowanie odciąć się od wypowiedzianych przez niego słów. W żaden sposób nie odzwierciedlają one naszych opinii ani przekonań.

Jest nam niezmiernie przykro, że takie słowa padły z ust franciszkanina. Tym bardziej, że były one skierowane do nauczycieli, którzy przyszli na Mszę Świętą razem ze swoimi uczniami. Jeszcze raz wyrażamy ubolewanie i serdecznie przepraszamy wszystkich, których te słowa dotknęły, dotykają lub dotykać będą.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", do podobnej sytuacji doszło w Lublinie, gdzie z ambony w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, w ogłoszeniach duszpasterskich ksiądz proboszcz miał określić nauczycieli mianem "obiboków i nierobów". Urażeni słowami proboszcza lubelskiej parafii protestujący nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 30 napisali skargę do arcybiskupa Stanisława Budzika. Rzecznik lubelskiej kurii zapowiedział też, że metropolita lubelski będzie rozmawiał w tej sprawie z duchownym.

Protest nauczycieli trwa od poniedziałku w całej Polsce. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, iż w poniedziałek do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół. Jednak szef ZNP Sławomir Broniarz podał, że strajkuje 15179 szkół, czyli 74,29 proc. ogółu.

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli
27,93 zł
39,90 zł

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Ksiądz w czasie Mszy: strajkujący nauczyciele to swołocz. Proboszcz wydał oświadczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.