Kuba: "społeczne czystki" przed wizytą papieża

Kuba: "społeczne czystki" przed wizytą papieża
(fot. PAP/EPA/ALEJANDRO ERNESTO)
PAP / pk

Polityczni dysydenci na Kubie oskarżyli w piątek jej rząd o "społeczne czystki" przed wizytą papieża twierdząc, iż policja usunęła tysiące żebraków i bezdomnych z trzech miast, w których Franciszek ma przebywać.

Jak pisze Reuters, kubańskie władze nie komentują działań policji.

Kubańska Komisja Praw Człowieka i Pojednania Narodowego wyraziła swe "głębokie oburzenie i zaniepokojenie" operacją policyjną, która według niej prowadzona jest obecnie w Hawanie, Holguin i Santiago - czyli miastach, jakie znajdą się na trasie trwającej od soboty do wtorku papieskiej pielgrzymki.

- Według naszych ocen spowodowało to internowanie tysięcy żebraków, włóczęgów, młodych uliczników, chorych umysłowo i innych upośledzonych jednostek, w większości bezdomnych - głosi oświadczenie Komisji zaznaczając, że akcję tę podjęto za aprobatą najwyższych władz Kuby.

- Te "społeczne czystki" mają na celu usunięcie ich z widoku pielgrzymów, zagranicznych dziennikarzy i innych przybyszów jacy przyjadą, by zobaczyć papieża - dodaje oświadczenie wskazując jednocześnie, że obecny los tych osób nie jest znany.

Komisja publicznie poprosiła papieża Franciszka o interwencję i pomoc w ich uwolnieniu. Monitoruje ona aresztowania bądź zatrzymania politycznych przeciwników reżymu i przestępców pospolitych. Według jej najnowszego corocznego raportu, z przyczyn politycznych więzionych jest na Kubie 60 osób, a 11 innych warunkowo przebywa na wolności i nie może opuszczać wyspy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuba: "społeczne czystki" przed wizytą papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.