Franciszek spotkał się z F. Castro; Raul wróci do Kościoła?

Franciszek spotkał się z F. Castro; Raul wróci do Kościoła?
KAI / Associated Press / pz

Franciszek spotkał się z Fidelem Castro. Zobacz, jak wyglądało spotkanie. Papież robi też ogromne wrażenie na Raulu Castro (bracie Fidela, obecnym przewodniczącym Rady Państwa Republiki Kuby). Przeczytaj, co powiedział w reakcji na działania Franciszka.

Franciszek po odprawieniu na Placu Rewolucji w Hawanie Mszy św. odwiedził w jego domu przywódcę rewolucji kubańskiej (El Máximo Lider), Fidela Castro - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Franciszek spotkał się z F. Castro; Raul wróci do Kościoła? - zdjęcie w treści artykułu

Rozmowa miała charakter nieformalny, trwała około pół godziny i odbyła się bez obecności kamer telewizyjnych. Obecna była małżonka, dzieci oraz wnuki. Ojciec Święty przekazał Castro w darze kilka książek. Z kolei historyczny kubański przywódca swoją książkę "Fidel i religia". Spotkanie miało charakter prosty i rodzinny - stwierdził ks. Lombardi.

DEON.PL POLECA

Franciszek spotkał się z F. Castro; Raul wróci do Kościoła? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Z 89-letnim dziś Fidelem Castro w marcu 2012 roku spotkał się Benedykt XVI. Tamta rozmowa określona jako prywatna, odbyła się w nuncjaturze apostolskiej w Hawanie i trwała również pół godziny.

Franciszek spotkał się z F. Castro; Raul wróci do Kościoła? - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Dwukrotnie spotkał się też i rozmawiał z Janem Pawłem II. Po raz pierwszy odbyli długą rozmowę w Watykanie w 1996 r. i następnie podczas historycznej podróży papieża na Kubę - w styczniu 1998 r.

Franciszek spotkał się z F. Castro; Raul wróci do Kościoła? - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Fidel Castro ze względu na zły stan zdrowia w 2006 roku zrezygnował z przywództwa w kraju. Jego rezydencja zamieniona jest na klinikę - twierdzą dziennikarze.

Raul wróci do Kościoła?

Jestem pod wrażeniem mądrości i skromności papieża. Czytam wszystkie jego przemówienia. Powiedziałem do Renziego: "Jeśli papież będzie tak robił dalej, to wrócę do Kościoła katolickiego. Ja nie żartuję!" - oświadczył Raúl Castro po spotkaniu w włoskim premierem Matteo Renzim w Rzymie (w maju tego roku).

Wcześniej został przyjęty w Watykanie przez papieża Franciszka, któremu podziękował za osobiste zaangażowanie w poprawę stosunków miedzy Kubą i USA.

Castro przyznał, że należy do partii komunistycznej, która nie przyjmowała w swe szeregi ludzi wierzących, ale obecnie wykonano już w tej kwestii kroki naprzód.

Zarówno Raúl Castro, jak i jego brat i poprzednik Fidel Castro zostali w dzieciństwie ochrzczeni i zdobywali wykształcenie w szkołach katolickich na Kubie.

(Zdjęcia: EPA/Cubadebate / Alex Castro)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek spotkał się z F. Castro; Raul wróci do Kościoła?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.