USA: media gotowe na przyjazd Franciszka

USA: media gotowe na przyjazd Franciszka
(fot. PAP/EPA/ROLANDO PUJOL)
KAI / jm

Wizyta Franciszka w USA jest wydarzeniem bez precedensu - twierdzi Delia Gallagher, dziennikarka z CNN International w rozmowie z Radiem Watykańskim. Mówi o przygotowaniach mediów amerykańskich do obsługi papieskiej pielgrzymki i o wpływie nauczania papieża na bieżącą politykę.

Dziennikarka zwraca uwagę na ogromne zainteresowanie mediów rozpoczynającą się jutro pielgrzymką Franciszka, która jest wydarzeniem wyjątkowym. Zarówno główne sieci telewizyjne i prasa ogólnokrajowa, jak też lokalne media poświęcają wiele miejsca osobie i nauczaniu papieża.

Gallagher zauważa, że jej stacja telewizyjna nie ma profilu religijnego, ponadto wielu dziennikarzy to nie katolicy, ale wszyscy bardzo pozytywnie odbierają osobę Franciszka i poświęcają dużo czasu, aby dobrze i jak najszerzej zrelacjonować jego pielgrzymkę do USA.

Gallagher wspomina o nowo powstałym 24-godzinnym kanale informacyjnym w całości poświęconym wizycie papieża oraz o wielu aplikacjach na smartfony zaprojektowanych specjalnie na tę okazję, np. "Joke with the Pope", dzięki której można poznać "pełne radości i humoru" nauczanie Franciszka, ale i zebrać fundusze na projekty charytatywne w Etiopii, Kenii i Argentynie.

Dziennikarka podkreśla, że słowa Franciszka na temat imigracji, kapitalizmu czy zmian klimatycznych, będą konfrontowane z opiniami polityków, którzy później będą wykorzystywać te słowa w kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi planowanymi w Stanach Zjednoczonych na jesień przyszłego roku.

DEON.PL POLECA

Przypomina, że przykład takich zachowań można było zauważyć, gdy jeden z republikańskich kandydatów na urząd prezydenta powiedział publicznie, że nie zgadza się z papieskim nauczaniem o ekonomii, wyrażonym w encyklice "Laudato sí", co jednoznacznie świadczy o tym, według dziennikarki, że w kraju jest wiele osób zgadzających się jednak z Franciszkiem w kwestii kapitalizmu.

Na zakończenie rozmowy Gallagher podkreśliła, że Amerykanie są narodem religijnym, dlatego oprócz oczekiwań społeczno-politycznych, przede wszystkim czekają na papieską refleksję dotyczącą wiary oraz na przeżycie doświadczenia duchowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: media gotowe na przyjazd Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.