Lekcje religii w szkołach to stanowczo za mało

Lekcje religii w szkołach to stanowczo za mało
(fot. shutterstock.com)
"Gość Niedzielny" / slo

Od nowego roku szkolnego w archidiecezji warmińskiej będą się odbywać katechezy parafialne. Abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński powołał do istnienia Katechetyczną Radę Archidiecezji Warmińskiej, która zajęła się opracowaniem i realizacją programu katechez.

Metropolita warmiński wydał dekret, dzięki któremu w parafiach archidiecezji zostaną zorganizowane i systematycznie prowadzone katechezy parafialne uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ponieważ szkoła nie jest w stanie wyczerpująco wypełnić wszystkich zadań katechezy, takich jak: inicjacja chrześcijańska czy formacja liturgiczna, parafie przejmą tę rolę.

DEON.PL POLECAW łamach "Gościa Niedzielnego" ks. dr Adam Bielinowicz opowiada, skąd wziął się pomysł na taką inicjatywę: "Nie jest on niczym nowym. Można powiedzieć, że katecheza parafialna jest tak stara jak Kościół. Już pierwsi chrześcijanie katechizowali poprzez wspólnoty, a przecież parafia z perspektywy teologicznej to nic innego jak określona wspólnota osób. Chodzi zatem nie tyle o wprowadzenie katechezy parafialnej, ale o jej usystematyzowanie i takie zorganizowanie, aby swoim zasięgiem mogła objąć jak największą liczbę dzieci i młodzieży."

Katechezy poprowadzą księża i siostry zakonne oraz osoby świeckie, zaangażowane w życie religijne parafii. Zajęć nie będą prowadzić osoby, które już uczą dzieci i młodzież w szkołach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lekcje religii w szkołach to stanowczo za mało
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.