Licząca się firma podpisała apel o etykę AI. Watykan bardzo zadowolony

Licząca się  firma podpisała apel o etykę AI. Watykan bardzo zadowolony
Fot. Depositphotos
KAI / pk

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia wraz z firmami IT podpisała deklarację etyczną dotyczącą sztucznej inteligencji, tak zwane "Rzymskie wezwanie do etyki AI". Celem jest promowanie etycznego podejścia do sztucznej inteligencji, które koncentruje się na godności ludzkiej i dobru wspólnym.

- Kiedy po raz pierwszy zaproponowaliśmy światowej opinii publicznej w 2020 r. potrzebę i niezbędność wezwania do etyki AI, tj. etyki w rozwoju algorytmów leżących u podstaw sztucznej inteligencji", mówi abp Paglia, w Watykanie natychmiast stało się jasne, że "nadszedł czas". "Dziś wiemy, że sztuczna inteligencja nie jest już tylko kwestią dla przemysłu i że pilniejsze niż kiedykolwiek jest zastanowienie się nad etyką jej rozwoju. Dzisiejsze podpisanie Apelu Rzymskiego jest tego dowodem - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

DEON.PL POLECA

- Sztuczna inteligencja radykalnie zmienia nasz świat i oferuje ogromne możliwości, ale także nowe wyzwania. Od prawie 40 lat Cisco buduje sieci, które łączą ludzi i organizacje na całym świecie, a dziś budujemy krytyczną infrastrukturę i rozwiązania bezpieczeństwa, które będą napędzać rewolucję AI - powiedział Chuck Robbins, prezes i dyrektor generalny Cisco. - Zasady Rzymskiego Apelu są spójne z przekonaniem Cisco, że technologia musi być budowana na fundamencie zaufania na najwyższych szczeblach, aby wspierać integracyjną przyszłość dla wszystkich - dodał.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreśla szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, ostatnio w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia. Ostrzegł przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak fałszywe wiadomości i dyskryminacja za pośrednictwem sztucznej inteligencji, i wezwał do odpowiedzialnego podejścia. W tym obszarze Watykan koncentruje się na współpracy międzyreligijnej i interdyscyplinarnej.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Licząca się firma podpisała apel o etykę AI. Watykan bardzo zadowolony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.