Lublin/ Historia i działalność - wystawa poświęcona ks. Franciszkowi Blachnickiemu

Lublin/ Historia i działalność - wystawa poświęcona ks. Franciszkowi Blachnickiemu
Ks. Franciszek Blachnicki - unknown-anonymous, Public domain, via Wikimedia Commons
PAP / pzk

Historia i działalność ks. Franciszka Blachnickiego to temat nowej wystawy, którą będzie można obejrzeć od poniedziałku na placu przed Kościołem Akademickim KUL w Lublinie. Jej otwarciu towarzyszyć będzie prezentacja publikacji okolicznościowej poświęconej twórcy Ruchu Światło-Życie.

W przesłanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski komunikacie zwrócono uwagę, że Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki jest jedną z postaci, które obok św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego wywarły największy wpływ na polski Kościół w okresie komunizmu. Podkreślono, że twórca Ruchu Światło-Życie był również naukowcem i wykładowcą KUL.

„Obszar jego pracy naukowej obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej” – dodano.

W ostatnich dniach Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Rektor KUL odnosząc się do tej informacji podkreślił, że to bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego prowadzonego w jego sprawie.

DEON.PL POLECA

„Postępowanie śledczych wykazało, że ks. Blachnicki był ofiarą systemu komunistycznego. Jego inicjatywy formacyjne, m.in. Ruch Światło-Życie, były niewygodne dla reżimowych władz, ponieważ kształtowały młodzież w duchu wolności, poszanowania praw człowieka i chrześcijańskiego systemu wartości” – wskazał cytowany w komunikacie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Franciszek Blachnicki w KL Auschwitz - Official mug shot, Public domain, via Wikimedia CommonsFranciszek Blachnicki w KL Auschwitz - Official mug shot, Public domain, via Wikimedia CommonsHistoria życia i działalność ks. Franciszka Blachnickiego będzie tematem nowej wystawy, którą będzie można obejrzeć od poniedziałku na placu przed Kościołem Akademickim KUL w Lublinie. Jej otwarciu towarzyszyć będzie prezentacja publikacji okolicznościowej poświęconej twórcy Ruchu Światło-Życie, autorstwa Grażyny Wilczyńskiej. Ekspozycja została przygotowana we współpracy KUL i Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II – oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz.

Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne – od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. Departament I MSW PRL umieścił w Carlsbergu wśród współpracowników ks. Blachnickiego agentów, w tym o pseudonimach "Yon" i "Panna", wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec, które polegały między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć.
Od 1995 r. prowadzony jest proces beatyfikacyjny w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Lublin/ Historia i działalność - wystawa poświęcona ks. Franciszkowi Blachnickiemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.