Abp Jędraszewski o trzech niezwykłych wydarzeniach z życia ks. Blachnickiego

Abp Jędraszewski o trzech niezwykłych wydarzeniach z życia ks. Blachnickiego
Abp Marek Jędraszewski. Źródło: diecezja.pl
KAI / mł

O słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim w czasie liturgii stacyjnej w sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile mówił abp Marek Jędraszewski. Przypomniał, że już w dzieciństwie Franciszek Blachnicki doświadczył szczególnej opieki Opatrzności Bożej.  

W swojej homilii krakowski metropolita odniósł się do wtorkowej wiadomości, dotyczącej śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Jak pokazało śledztwo, twórca Ruchu Światło-Życie został otruty przez agentów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Abp Jędraszewski przywołał kilka mało znanych faktów z życia ks. Blachnickiego, pokazujących działanie Opatrzności w życiu niezwykłego kapłana.

DEON.PL POLECA

Ks. Blachnicki trzy razy cudem uniknął śmierci  

Przypomniał, że już w dzieciństwie Franciszek Blachnicki doświadczył szczególnej opieki Opatrzności Bożej – jako kilkutygodniowe niemowlę podczas walk powstańczych pozostał sam w domu, z którego ewakuowano jego rodzinę; przypadkowo jeden z powstańców wrócił się i odniósł go do rodziny. Z kolei przed podjęciem nauki w szkole podstawowej wpadł do studni bawiąc się z bratem; został z niej wyciągnięty przez sąsiada, który przeniósł go do szpitala, gdzie spędził kilka tygodni.

Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Dostał się do niewoli niemieckiej; podjął udaną próbę ucieczki, a po powrocie do Tarnowskich Gór rozpoczął działalność konspiracyjną jako komendant oddziału. W 1940 roku został ujęty przez Gestapo i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie spędził 14 miesięcy. W 1942 roku zapadł wyrok skazujący go na karę śmierci przez ścięcie gilotyną za działalność konspiracyjną przeciw Trzeciej Rzeszy, ale po prawie 5 miesiącach, które spędził w celi śmierci, został ułaskawiony, a karę śmierci zamieniono mu na 10 lat ciężkiego więzienia. I to właśnie wtedy, oczekując na wykonanie wyroku, przeżył swoje nawrócenie.

. – Walczył dla Chrystusa o nowe wolne polskie społeczeństwo. Wolne nie tylko pod względem politycznym, ale przede wszystkim duchowym – podkreślał metropolita krakowski - Informacja o tym, że został zamordowany przez aparat Służby Bezpieczeństwa być może sprawi, że uzna się go za męczennika – mówił arcybiskup o losach procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, którego nazwał symbolem człowieka wiary.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski o trzech niezwykłych wydarzeniach z życia ks. Blachnickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.