Powrót pielgrzymów wzmacnia chrześcijan w Betlejem

Powrót pielgrzymów wzmacnia chrześcijan w Betlejem
Wnętrze Bazyliki Narodzenia Pańskiego (Fot. pl.depositphotos.com)
Środa, 17:01

Powrót pielgrzymów do Betlejem przywraca tamtejszym chrześcijanom nadzieję na lepsze jutro. Wraz z otwarciem granic coraz częściej do miasta przybywają zorganizowane grupy i turyści indywidualni. Pozwala to na wznowienie działalności lokalnych biznesów i zapewnienie bytu drobnym rzemieślnikom i usługodawcom.

Rok i dziewięć miesięcy bez obecności pielgrzymów był dla miejscowych chrześcijan prawdziwą tragedią, poważniejszą niż w pozostałych rejonach Ziemi Świętej, gdzie system opieki społecznej jest lepiej rozwinięty. Chrześcijanie w Betlejem żyją głównie z pracy w hotelach, są zatrudnieni jako przewodnicy, a także prowadzą niewielkie sklepy i manufaktury zajmujące się produkcją dewocjonaliów z drewna oliwnego, masy perłowej i ceramiki.

Jednym z nich jest Robert Giacaman, który wraz z trzema braćmi prowadzi w mieście zakład produkcji dewocjonaliów, założony jeszcze przez jego dziadka w 1930 r.

- Sprzedawaliśmy za granicą, ale to zdecydowanie za mało. Powrót pielgrzymów to dla nas nie tylko zastrzyk finansowy, ale także wielka duchowa pociecha - zapewnia w rozmowie z Radiem Watykańskim Giacaman.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku miasta pełnego autobusów i gości. Betlejem jest uzależnione od turystyki, bez niej większość mieszkańców nie ma z czego żyć. Dzięki Bogu zaczęliśmy otrzymywać zamówienia z zagranicy, które pozwoliły nam przetrwać - mówi.

Jednak w Betlejem nadal wielu ludzi pozostaje bez pracy, a ta niewielka liczba pielgrzymów, która jest obecnie, nie jest w stanie ożywić miasta.

- Czekamy, aż przybędzie ich więcej, jak przed pandemią i miasto odżyje. Nie mamy żadnego wsparcia finansowego, więc musimy polegać wyłącznie na własnych siłach. W latach przed pandemią pokoje były już pełne o tej porze roku. Nie to jednak jest najważniejsze, nie chcemy narzekać. Jako chrześcijanie jesteśmy mniejszością i jest dla nas wielką radością widzieć braci i siostry świętujących Boże Narodzenie razem z nami. Daje nam to nie tylko zarobek, ale i wzmacnia duchowo. To, co najważniejsze w naszej wierze, dzieje się wewnątrz nas i pomaga nam zachować świętość naszej tradycji - dodaje Giacaman.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powrót pielgrzymów wzmacnia chrześcijan w Betlejem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.