Matka Boża ubrana w dżinsy i golf? Ten obraz wzbudził kontrowersje

Matka Boża ubrana w dżinsy i golf? Ten obraz wzbudził kontrowersje
(fot. depositphotos.com / twitter.com)
KAI / jb

Kontrowersje wzbudził w Niemczech niezwykły obraz umieszczony w ołtarzu jednego z kościołów. Jak doniosła gazeta „Bild”, debatę wywołał odsłonięty w Zielone Świątki podczas uroczystości poświęcenia głównego ołtarza w kościele św. Klemensa w Drolshagen w regionie Sauerland obraz ukazujący w nowoczesnej wersji scenę Wniebowstąpienia Pańskiego.

Na obrazie artysty Thomasa Jessena Matka Boża, ubrana w dżinsy i golf, stoi pod krzyżem na składanej drabinie. Obok Maryi stoją św. Weronika, przedstawiona jako rzemieślniczka, również we współczesnym, codziennym ubraniu i bez aureoli, oraz niewierny Tomasz w samych dżinsach.

DEON.PL POLECA
„Drabina jest symbolem spotkania między niebem i ziemią, powiedział proboszcz ks. Markus Leber. Tłumaczył, że „coraz częściej słyszy się życzenia, aby Kościół katolicki był bardziej nowoczesny – i to zrobiliśmy”.

Ale – jak twierdzi „Bild” – parafianom zdecydowanie się to nie podoba. Wielu z nich nie chce tego obrazu w swoim kościele. „Coś tak nowoczesnego tu nie pasuje i nie ma nic wspólnego z Kościołem. Wątpię, żebym mogła się do tego przyzwyczaić”, cytuje gazeta opinię jednej z parafianek.

Proboszcz przyznał, że często musi się tłumaczyć z powodu tego nowoczesnego dzieła sztuki. Mimo to zdecydował, że obraz pozostanie. „Co ludzie myślą? Maryja nie biegała po Nazarecie z koroną na głowie. Ona zawsze była normalną kobietą z ludu”, mówi duchowny.

Aby uspokoić dyskusję, sam artysta ma w tych dniach przyjechać do Drolshagen i objaśnić swoją pracę. Ks. Leber już zauważa „pozytywny efekt uboczny”, a mianowicie fakt, że „przez kilka ostatnich dni kościół był pełniejszy niż kiedykolwiek. Wreszcie znów rozmawiamy ze sobą o naszej wierze”.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Matka Boża ubrana w dżinsy i golf? Ten obraz wzbudził kontrowersje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.