Młodzi konsekrowani, czyli właściwie kto? Od wczoraj trwa kongres, który gromadzi młode iskry Kościoła

Młodzi konsekrowani, czyli właściwie kto? Od wczoraj trwa kongres, który gromadzi młode iskry Kościoła
Młodzi ludzie Kościoła na IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych. Źródło: mlodzikonsekrowani.zyciezakonne.pl
mat. pras / mł

Kim są młodzi konsekrowani? Pierwsze skojarzenie jest zazwyczaj takie samo: to młodzi zakonnicy i siostry zakonne. Jednak grupa młodych konsekrowanych jest szersza i należą do niej także osoby świeckie. Wszyscy spotykają się właśnie w Licheniu Starym na IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych. 

Konsekrowanie to uroczyste poświęcenie czegoś lub kogoś dla Boga, na Jego służbę. Dlatego odbywają się konsekracje kościołów, ale także przyjmowanych do zgromadzeń braci i sióstr zakonnych. Nie dla wszystkich jest oczywiste, że konsekrowane, czyli poświęcone Bogu i obdarzone w związku z tym pewnymi konkretnymi obowiązkami, mogą być także osoby świeckie.

Młodzi single w Kościele 

Jaka jest podstawowa różnica? Świeckie kobiety i mężczyźni żyją dalej w swoim środowisku: nie przenoszą się do domów zakonnych, żyją w swoich mieszkaniach, pracują tak, jak inni ludzie z ich otoczenia, a swoje śluby realizują po prostu w zwykłym życiu. Nie noszą też określonych, jednakowych strojów, ale mają o wiele większą wolność wyboru stroju. Jednak najczęściej, podobnie jak zakonnicy i zakonnice, ślubują czystość i zostają singlami. Osoba świecka, która przyjmuje konsekrację, może być więc konsekrowaną dziewicą, wdową lub wdowcem, a także pustelnicą lub pustelnikiem.   

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Młodzi Konsekrowani (@mlodzikonsekrowani)

DEON.PL POLECA

Na IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych spotykają się wszyscy: młodzi bracia i siostry należące do zakonów i zgromadzeń oraz osoby świeckie. Spotkanie zaczęło się 22 września, potrwa do niedzieli, 25 września. Organizatorzy spodziewają się sześciuset osób. To mało czy dużo?

"Jest nas mniej, ale to szansa, by przejść na stronę jakości"

- W życiu zakonnym dzieje się to, co także dokonuje się w Kościele powszechnym. Jeśli patrzymy na ilość i liczby, niewątpliwie jesteśmy zaniepokojeni, widzimy opróżniające się kościoły, seminaria czy domy formacyjne. Dla Boga ważniejsza jest jednak jakość niż ilość. To prawda, że w Kościele powszechnym jest spadek liczby praktykujących czy chrztów, ale także jest prawdą, że wśród wierzących jest coraz więcej osób, które wierzą naprawdę i w sposób osobisty. Są zdecydowane, a i ich wiara i praktyka religijna jest owocem osobistego przekonania. To samo dokonuje się w życiu konsekrowanym. Owszem, jest nas mniej, ale w tym kryzysie istnieje możliwość przejścia na stronę jakości - mówił w zapowiedzi Kongresu jeden z jego najważniejszych gości, kard. Raniero Cantalamessa OFMCap. 

"Wstałem i świecę" 

"Widok młodych osób konsekrowanych pozujących w fotobudce, uśmiechniętych i trzymających tabliczki: „ekstra habit”, „wyjściowy welon”, „czarny wyszczupla” czy „wstałem i świece” wywoływał uśmiechy nawet u przypadkowych przechodniów" - czytamy w relacji z pierwszego dnia Kongresu.  

W programie wydarzenia jest codzienna Eucharystia i modlitwa, konferencje, spotkania dzielenia w mniejszych grupach i czas integracji oraz radości we wspólnocie. Tematem tegorocznego spotkania w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Licheniu Starym jest zaczerpnięte z Pisma Świętego hasło: „Powstań i świeć” (Iz 60, 1a).

Szczegółowy program Kongresu można znaleźć na stronie wydarzenia. 

Źródło: mat. prasowe / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

Niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie
św. Augustyn

Nasze życie duchowe składa się z kilku etapów. Wraz z wewnętrznym rozwojem uświadamiamy sobie różne potrzeby, na przykład dostrzegamy konieczność zmiany formy modlitwy...

Skomentuj artykuł

Młodzi konsekrowani, czyli właściwie kto? Od wczoraj trwa kongres, który gromadzi młode iskry Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.