Młodzież z Polski i Ukrainy rozegra "mecz o pokój"

Młodzież z Polski i Ukrainy rozegra "mecz o pokój"
Fot. Daniel Norin / unsplash.com
KAI / tk

W Koszalinie odbędzie się mecz piłki nożnej pod hasłem „Gramy o pokój". Zmierzy się ze sobą młodzież z Polski i Ukrainy. Mecz jest inicjatywą Centrum Wsparcia Integracji działającego w ramach diecezjalnej Caritas.

Patronat honorowy nad meczem objął bp Krzysztof Zadarko.

DEON.PL POLECA

W drużynach zagrają pochodzący z Ukrainy podopieczni Centrum, wolontariusze Szkolnych Kół Caritas oraz piłkarze klubu KKPN "Bałtyk Koszalin". Mecz odbędzie się w 11 lutego o godz. 19 na sali gimnastycznej II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie.

– W ten sposób przyłączamy się do apelu papieża Franciszka, który prosi, by modlić się o pokój na Ukrainie – mówi Grzegorz Czerpak, doradca integracyjny CWI. – Papież przypomina, że w budowaniu pokoju nie można ustać, ale należy go pielęgnować każdego dnia, by "każda akcja i inicjatywa polityczna były na służbie braterstwa ludzkiego, a nie interesów stron". W Centrum Wsparcia Integracji wartości te są szanowane i realizowane w konkretny sposób.

Sportowa rozgrywka stanie się również okazją do integracji młodych Polaków z Ukraińcami, którzy od miesięcy lub lat mieszkają z rodziną w naszym regionie. Mecz będzie transmitowany na kanale YouTube Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Działające od 2020 roku Centrum Wsparcia Integracji w Koszalinie jest punktem informacyjno-doradczym dla cudzoziemców powołanym przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej we współpracy z Fundacją Nauka dla Środowiska. Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa zachodniopomorskiego mogą tu skorzystać z usług prawnika, psychologa, tłumacza, uczą się języka polskiego, poznają polską kulturę i tradycje.

Wśród wielu inicjatyw CWI są działania na rzecz dzieci: szkółka językowa, paczki świąteczne i wyprawki szkolne, festyn z okazji Dnia Dziecka, wycieczka. Ze wsparcia CWI skorzystało dotąd 900 obcokrajowców, głównie z Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dagmara Bożek

Twarzą w twarz z wszechogarniającą ciszą, lodem i surowym klimatem

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Młodzież z Polski i Ukrainy rozegra "mecz o pokój"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.