Polski piłkarz skazany przez szwedzki sąd. Brał udział w ustawianiu meczu

Polski piłkarz skazany przez szwedzki sąd. Brał udział w ustawianiu meczu
Fot. PAP/EPA/Adam Ihse
PAP / tk

Były piłkarz m.in. Pogoni Szczecin i młodzieżowych reprezentacji Szwecji i Polski Paweł Cibicki został skazany przez szwedzki sąd apelacyjny za przyjęcie łapówki za ustawienie meczu w 2019 roku.

Chodzi o pojedynek pomiędzy Kalmar FF i IF Elfsoborg. Cibicki miał wymusić faulem i zachowaniem wobec sędziego żółtą kartkę dla siebie, a dwóch graczy na portalu bukmacherskim postawiło jak stwierdził sąd ”nienormalnie wysokie sumy” właśnie na ten incydent. Użyli do tego aż 27 kont grających. Piłkarz otrzymał później 300 tysięcy koron wynagrodzenia (wtedy ok. 120 tys. złotych).

W maju podczas rozprawy w sądzie okręgowym w Malmoe Cibicki tłumaczył, że była to krótkoterminowa pożyczka i został uniewinniony z braku dowodów.

Szwedzka federacja piłkarska SvFF po przeprowadzeniu własnego śledztwa we wrześniu zdyskwalifikowała piłkarza na cztery lata zakazując mu jakiejkolwiek działalności sportowej na terenie kraju. Zwróciła się też do FIFA o rozszerzenie jej na cały świat.

W środę oskarżyciel sądu apelacyjnego przedstawił dowody na umowę pożyczki na 300 tysięcy koron podpisanej trzy dni przed meczem i wypłacenie jej dwa dni po spotkaniu.

Sąd uznał, że wobec dowodów istnieje wyjątkowo małe prawdopodobieństwo, aby zakłady na żółtą kartkę były przypadkowe i skazał Cibickiego na karę więzienia, lecz w zawieszeniu. Odstąpił jednak od wymierzenia grzywny z powodu sytuacji ekonomicznej i braku dochodów zdyskwalifikowanego przez SvFF zawodowego piłkarza.

Według dziennika „Expressen” bardzo ważnym dowodem dla sądu była wyjątkowo czysta gra Cibickiego, który w całej swojej karierze w Allsvenskan, aż do meczu z Kalmar FF otrzymał zaledwie dwie żółte kartki i dlatego zakłady bukmacherskie na taką możliwość były tak wysokie. Dlatego też zdaniem sądu nie mógł to być przypadek zwłaszcza, że piłkarz prowokował celowo arbitra w taki sposób aby zostać ukaranym.

Zdaniem dziennika ”Aftonbladet” jest to zasłużona kara chociaż w zawieszeniu, ale piłkarz uzależniony od hazardu już i tak został surowo ukarany przez SvFF praktycznym końcem kariery - społeczeństwo nic by nie zyskało a karze bezwarunkowego więzienia.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
W jaki sposób dochodzi się do szczęścia? Czy zdobywa się je indywidualnie? Czy państwo jest odpowiedzialne za szczęście obywateli? Czy dobrobyt mierzony produktem krajowym brutto gwarantuje jego osiągnięcie?
Na te i inne pytania dotyczące definicji...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polski piłkarz skazany przez szwedzki sąd. Brał udział w ustawianiu meczu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.