Modlitwy za ofiary katastrofy pod Szczekocinami

Modlitwy za ofiary katastrofy pod Szczekocinami
(fot. PAP/Piotr Polak)
KAI / drr

Msza św. sprawowana była w dniu św. Kazimierza również w intencji solenizantów bp. Ryczana i bp. Gurdy.

W homilii bp Marian Florczyk mówiąc m. in. o trudach ludzkiego bytu i zmaganiach, jakich człowiek doświadcza na ziemi, zaapelował o solidarność modlitewną z rodzinami ofiar, które doświadczają ogromnego bólu z powodu tragedii.

Wśród celebransów w kieleckiej bazylice był ks. kan. Władysław Banik, proboszcz parafii Goleniowy, która była miejscem tragedii - należą do niej Chałupki, gdzie wczoraj wydarzyła się katastrofa kolejowa.

- W sobotę, tuż po katastrofie natychmiast udałem się na miejsce z Najświętszym Sakramentem i udzielałem rozgrzeszenia ogólnego. Panował nieopisany ścisk, zamieszanie, płacz, przerażenie; modliliśmy się w grupach, przemieszczałem się od jednej do drugiej grupy osób - opowiada w rozmowie z KAI ks. Banik.

DEON.PL POLECA

- Przynosili koce, posiłki, trzymali poszkodowanych za ręce. Choć trudno było szybko dotrzeć wszystkim z pomocą - nasi mieszkańcy byli na miejscu tragedii, widziałem wśród nich wielu młodych ludzi. Pocieszali, rozmawiali i przyjmowali poszkodowanych do domów. Przez telefon informowali rodziny o sytuacji. Nasi parafianie stanęli na wysokości zadania - ocenia proboszcz.

W niedzielę w kościele Narodzenia NMP w Goleniowach była sprawowana specjalna Msza św. za spokój duszy ofiar katastrofy kolejowej. Wydarzyła się ona w sobotę 3 marca w Chałupkach (parafia Goleniowy) pod Szczekocinami - to dekanat należący do diecezji kieleckiej, choć leżący w obrębie województwa śląskiego. 16 osób zginęło, 58 jest rannych.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św. 5 marca o godz. 18.30 w kaplicy dworcowej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Rafała Archanioła i św. Krzysztofa, na Głównym Dworcu PKP w Częstochowie, w intencji rannych i ofiar katastrofy kolejowej - poinformował KAI ks. dr Andrzej Kuliberda, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

"Od pierwszej chwili, kiedy do duszpasterzy i wiernych Kościoła Częstochowskiego dotarła wiadomość o tragicznej w skutkach katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, przejęci do głębi solidaryzujemy się z wszystkimi cierpiącymi i zanosimy do miłosiernego Boga pokorne modlitwy o dar nieba dla tych, którzy zginęli w katastrofie, o ukojenie w bólu dla ich rodzin, a dla rannych o szybki powrót do zdrowia. Prosimy całą Rodzinę Kolejarską, podróżujących koleją i wszystkich, którym nie jest obojętny ból i cierpienia innych o dalsze trwanie na modlitwie a szczególnie zapraszamy do uczestnictwa we mszy św. w intencji ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, którą w poniedziałek 5 marca b.r. o godz. 18.30 w kaplicy na dworcu kolejowym Częstochowa osobowa odprawi Arcybiskup Metropolita Częstochowski dr Wacław Depo. Tylko bowiem w perspektywie wiary w Jezusa Chrystusa Jedynego Odkupiciela Człowieka, który ze śmierci przeszedł do życia, również nasze cierpienie i umieranie nabiera sensu i wartości" - czytamy w komunikacie przekazanym przez rzecznika prasowego archidiecezji częstochowskiej.

Do katastrofy doszło w sobotę 3 marca godz. 20.57 na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. W miejscowości Chałupki k. Szczekocin zderzyły się czołowo pociągi: TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Inter REGIO "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób a 56 zostało rannych. Poszkodowani trafili do siedmiu szpitali na terenie województwa śląskiego, także do placówek w Częstochowie.

To największa katastrofa kolejowa w Polsce od 1990 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwy za ofiary katastrofy pod Szczekocinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.