Będzie dodatkowa pomoc dla poszkodowanych

Będzie dodatkowa pomoc dla poszkodowanych
(fot. PAP/Piotr Polak)
PAP / drr

Sytuacja osób poszkodowanych w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami i ich rodzin będzie analizowana przez szefa MAC Michała Boniego i jeśli zaistnieje taka potrzeba, będą podejmowane decyzje o dodatkowej pomocy ze strony państwa - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

Graś pytany był w poniedziałek w radiowej Trójce, czy poszkodowani i rodziny ofiar mogą liczyć na dodatkową pomoc ze strony państwa. - Oba te kursy były ubezpieczone, przewoźnicy są ubezpieczeni, w związku z tym w pierwszym rzędzie wypłacane będą odszkodowania ze strony firm ubezpieczeniowych - powiedział rzecznik rządu. Zaznaczył, że pomoc dzieciom ofiar zadeklarował śląski urząd marszałkowski.

DEON.PL POLECA
Graś poinformował, że minister administracji i cyfryzacji Michał Boni "będzie analizował każdy przypadek z osobna i jeśli zaistnieje taka potrzeba, jeśli w którymś przypadku sytuacja będzie szczególnie dramatyczna, będą podejmowane decyzje". Zaznaczył, że Boni odpowiada za administrację, nadzoruje wojewodów i to za ich pośrednictwem "to badanie, ta analiza będzie dokonywana".

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że minister Boni odbędzie wideokonferencję z wojewodami. Miała się ona odbyć w poniedziałek po południu, jednak rzecznik MAC Artur Koziołek poinformował, że wideokonferencja została przełożona na wtorek na godz. 15.30.

DEON.PL POLECA

Odszkodowania dla rannych i rodzin ofiar sobotniego wypadku, w którym zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych, zapowiedziały spółki PKP Intercity i Przewozy Regionalne, do których należały pociągi uczestniczące w katastrofie kolejowej w okolicy Szczekocin.

W sobotę wieczorem doszło do czołowego zderzenia dwóch pociągów; jechało nimi ok. 400 pasażerów. Na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa zderzyły się pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa.

W poniedziałek ratownicy kontynuują przeszukiwanie miejsca katastrofy. W szpitalach pozostaje 49 osób rannych.

Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała, ż w związku z katastrofą zatrzymano dwóch dyżurnych ruchu z posterunków kolejowych, które odpowiadały za ruch pociągów na trasie, na której doszło do katastrofy; osoby te są zatrzymane do dyspozycji prokuratora.

Zapomogi dla dzieci, które straciły rodziców w katastrofie kolejowej

Dziś marszałek województwa śląskiego zapowiedział wypłatę zapomogi w wysokości 10 tys. złotych dla dzieci, które straciły rodziców w katastrofie pod Szczekocinami. Zapomogę otrzyma każde osierocone dziecko, także spoza woj. śląskiego.

- Jeszcze nie znamy ogólnej kwoty, jaka będzie potrzebna, aby wypłacić zapomogi; zbieramy informacje (z różnych województw - PAP) na temat miejsca pochodzenia dzieci oraz ich sytuacji rodzinnej - powiedział Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

O przyznaniu zapomogi będą decydować radni sejmiku województwa śląskiego, którzy zbiorą się 12 marca. - Formalnie to do nich należy decyzja - poinformował Trólka.

Po zatwierdzeniu uchwały samorząd województwa śląskiego będzie podpisywał umowy z gminami, w których mieszkają osierocone dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie dodatkowa pomoc dla poszkodowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.