Moskwa: Cyryl krytykuje przełożonych monasterów za przepych

Moskwa: Cyryl krytykuje przełożonych monasterów za przepych
(fot. Ververidis Vasilis / shutterstock.com)
KAI / kas

Patriarcha Cyryl I ostro skrytykował przełożonych rosyjskich mnichów i mniszek za dążenie do życia, jak się wyraził, w "komforcie i przepychu".

Patriarcha podjął ten temat 22 września na spotkaniu ze zwierzchnikami męskich i żeńskich monasterów prawosławnych w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela.

DEON.PL POLECACyryl I nawiązał do swojego polecenia, aby przełożonych zakonnych zaopatrzyć w pastorały dla podkreślenia ich władzy duchownej. Nie przypuszczał jednak, że zostanie opacznie zrozumiany, gdyż wielu przełożonych sprawiło sobie "patriarsze pastorały", bogato ozdobione - jak powiedział patriarcha - "jubilerskimi brzękadełkami" i z wprawionym u góry krzyżem, który przysługuje jedynie biskupom jako znak ich autorytetu i władzy duchownej.

Autorytet i władza duchowna należne patriarchom i biskupom nie dotyczą uprawnień przełożonych zakonnych.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wezwał zebranych w soborze Chrystusa Zbawiciela przełożonych rosyjskich monasterów do ascezy. Przypomniał, że styl życia pustelniczego ich starożytnych poprzedników nie różnił się od tego, jakie prowadzili prości, szeregowi mnisi i mniszki.

Na zakończenie swojej przemowy Cyryl I podkreślił, że obecni na spotkaniu przełożeni powinni to zrozumieć, ale jeśli mają trudności w zrozumieniu słów patriarchy, nie powinni zajmować takich stanowisk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Moskwa: Cyryl krytykuje przełożonych monasterów za przepych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.